Cambridgeský univerzitní spinout dokončil úspěšný test kvantového „univerzálního operačního systému“ měsíce po obdržení grantu na jeho instalaci do počítačů napříč Velkou Británií. Úředníci doufají, že Deltaflow, operační systém vytvořený kvantovou softwarovou společností Riverlane a testovaný v partnerství s Oxford Ionics by mohl být použit v řadě kvantových počítačů.

„Vyřešili jsme skutečně důležitý problém v kvantovém computingu: jak spolu hardware a software komunikují, zatímco jsme si pohrávali s pokusem vydolovat nejvyšší možný výkon z kvantového počítače,“ řekl výkonný ředitel Riverlanu Steve Brierly.

 

[wp_ad_camp_2]

 

V květnu vláda udělila dotaci 7,6 miliónů liber konsorciu vedenému společností Riverlane, aby nasadila nový operační systém pro kvantový computing, technologii, která spoléhá na chování subatomických částic, do kvantových počítačů v celé Velké Británii. Zatímco klasické počítače obsahují binární bity, které představují buď nuly nebo jedničky, kvantové bity – nebo quibity – mohou být oba zároveň, otevírajíc možnost vykonávání miliónů kalkulací během okamžiku.

Zatímco se o této technologii dávno diskutovalo, v průběhu minulého roku byly učiněny významné vývoje. V září minulého roku společnost Google prohlašovala, že dosáhla „kvantové svrchovanosti“ – stavu, v němž může kvantový počítač provádět výpočty mnohem rychleji, než dokonce i dnešní nejvýkonnější superpočítače. Avšak k současnému datu se vytvoření širšího komerčního ekosystému prokázalo jako obtížné.

Jedním důvodem je, že ty nejvíce komerční možnosti využívají nesčetné operační systémy, které jsou nepřenosné do jiných druhů kvantového hardwaru nebo externích laboratoří, uzamykajíc softwarové vývojáře do vyvíjení aplikací pro jediný typ kvantového computeru. Christopher Ballance, hlavní vědec a spoluzakladatel kvantové hardwarové společnosti Oxford Ionics také řekl, že mnohé současné „full – stack“ kvantové počítače, plně navržené jedinou společností, jsou neprůhledné „černé krabice“ pro externí uživatele. “ To je v pořádku pro jednoduché programy, ale jakmile začnete vyvíjet více komplikované, chcete vědět, co je uvnitř,“ dodal.

„Co se nám podařilo demonstrovat je, že náš operační systém umí mluvit ke kvantovému hardwaru a že je přenosný mezi různými technologiemi,“ řekla Leonie Mueck, hlavní produktová manažerka v Riverlane.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Potenciální případy využití pro tento nový operační systém zahrnují kvantové finance a kvantovou chemii, které využívají „hybridních“ algoritmů kombinujících kvantový a klasický computing. „S těmito systémy potřebujete rychlou zpětnovazební smyčku, aby se zkorigovaly jakékoli chyby,“ dodala.

Pan Ballance řekl, že univerzální povaha Deltaflow také znamená, že vývojáři softwaru by mohli být schopni psát aplikace pro různé typy kvantového hardwaru, což by otevřelo kvantovou oblast pro větší soutěž. „V historii počítačů začaly větší tržby tehdy, když byla otevřena soutěživá oblast tohoto ekosystému“ řekl. „Je to technický průlom, ale existuje též enormní komerční průlom,“ dodal Roger McKinlay, ředitel pro kvantové technologie na britsék Research and Innovation. „Potřebujeme definovat rozhraní mezi softwarem a hardwarem, a nemůžeme to nechat velkým hráčům,“ řekla Muecková. „Velká Británie je v silné pozici, aby se ujala vedení ve standardizaci tohoto prostoru.“ Síla kvantové technologie by měla být pocítěna napříč rozmanitými sektory včetně kryptografie, chemických a farmaceutických objevů, jak se píše ve Zprávě od Boston Consulting Group z roku 2018.

Pro tadesco přeložila andrea | Zdroj: Financial Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.