Již po celá desetiletí si mnoho zemí na světě uchovává zlato ve Spojených státech. Teď se ale situace mění. V loňském roce vyvezlo své zlaté rezervy z amerických úložišť Turecko, stejně jako to udělalo i Německo a Nizozemsko. A v současné době bude jejich kroky následovat Itálie.

Zlato, zlato, zlato

Touha centrálních bank nahromadit velké množství zlata je pochopitelná. Je to jediné peněžní aktivum na světě, u něhož neplatí rizika spojená s měnami. Geopolitika se nyní dostala do popředí, došlo k rozpoutání obchodní války a ekonomové čekají na kolaps amerického akciového trhu. Předpovídají nejistou budoucnost dolaru a také globální recesi. Zlato je tak velmi užitečné.

Ještě před deseti lety si zlato v USA uchovávalo asi 60 zemí, a to především kvůli bezpečnosti zásob v případě vojenských konfliktů a zvýšení likvidity. Přece jen na newyorské burze New York Mercantile Exchange (NYMEX) dochází k největším obchodům s drahými kovy.

Zlato je uloženo v blízkosti trhu, aby nebylo třeba utrácet peníze za náklady za dopravu, které jsou v případě drahých kovů velmi vysoké, a to kvůli drahému pojištění. O několikamilionových nákladech na přepravu zlatých rezerv se rozhoduje pouze ve výjimečné ekonomické nebo politické situaci.

Proto je snaha dostat zlato ze Spojených států velmi významná. V posledních letech navíc ve světě rostly jisté pochybnosti o tom, že Američané neuchovávají zlato jiných zemí řádně.

Podle amerického ministerstva financí se ve Fort Knox a dalších úložištích nachází až 261 milionů uncí zlata. Audit však proběhl naposledy v 60. letech minulého století. A všechny pokusy o zahájení nového audit byly blokovány Kongresem USA.

Objevují se tak předpoklady, že Američané zkrátka využívají zlato někoho jiného pro své zájmy – pronajímají ho bankám a ty s ním manipulují na trhu, aby kontrolovaly cenu drahých kovů.

V této souvislosti tak vyvstala vcelku rozumná otázka: Je Washingtonkdykoliv připraven vrátit zlato, které nepatří Spojeným státům? Aby tak některé země předešly možnému riziku, stále více z nich vyváží své zlato zpátky do své země.

Vraťte, co vám nepatří

Vlna navrácení zlata započala v roce 2012, kdy Venezuela oznámila, že z USA vyvezla všech 160 tun za zhruba devět miliard dolarů. Prezident Hugo Chávez poté řekl: „Zlato musí být urychleně vráceno do vlasti, jinak se může stát rukojmím Washingtonu a nástrojem tlaku.“

A o šest let později se přesně to i stalo. V říjnu a listopadu loňského roku centrální banka Bank of England zablokovala převod zlata do Venezuely ve výši 1,2 miliardy dolarů. Agentura Bloomberg uvádí, že za tímto rozhodnutím stojí Washington.

V roce 2014 si Centrální banka Nizozemska odvezla z New Yorku celkem 120 tun zlata do Amsterdamu. Šlo tedy o téměř čtyři miliony uncí. Namísto předchozích 50 % tak v USA zůstalo jen 30 % nizozemských zlatých rezerv.

V Amsterdamu poté uvedli, že další skladování poloviny zlatých rezerv na jednom místě není rozumné a je spíše nevhodné. „Možná to byla pravda během studené války, ale ne nyní,“ upřesnila tehdy centrální banka.

Analytici jsou si však jistí tím, že Nizozemsko bude pokračovat ve vyvážení zlata z USA, aby bylo co nejméně závislé na nepředvídatelném jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa.

 

S vývozem zlata začala i Německá spolková banka. Program částečného navrácení zlatých rezerv, které byly ve Spojených státech uloženy od konce druhé světové války, Berlín započal v roce 2012. Německé spolkové bance ve Frankfurtu nad Mohanem bylo navráceno celkem 300 tun drahých kovů.

A nakonec se v dubnu loňského roku stejný krok dokončilo i Turecko. V loňském roce získala Centrální banka Turecka celkem 187 tun a stala se druhým největším suverénním kupcem drahých kovů na světě (první je Rusko). Celkem má Ankara 591 tun (údaje z konce prosince), přičemž 27,8 tun bylo vyvezeno z USA a umístěno do místních skladů.

Zlato už USA nesvěří

Odliv zlata ze Spojených států neustále pokračuje. Důvody jsou zřejmé – růst sazeb Federálního rezervního systému, tlak na euro a další měny, zvyšování geopolitických rizik a zahájení obchodní války, kterou Washington rozpoutal proti celému světu.

V této souvislosti se tak globální ekonomika snaží snížit závislost na dolaru. Zlato je spolehlivým prostředkem ochrany před krizí a finančními turbulencemi, ale Američanům zlato již nesvěří. Neexistuje totiž žádná záruka, že Washington, který se stále více uchyluje k finančnímu tlaku, nezmrazí aktiva „nežádoucích“ zemí.

Pokud jde o Rusko, není se čeho obávat. Centrální banka uchovává své zásoby zlata v tuzemsku. Minulý rok o tom informoval předseda výboru Státní dumy pro finanční trh, Anatolij Aksakov. „Nikdo se našeho zlata nemůže dotknout. My nikomu naše zlato nesvěřujeme,“ zdůraznil.

zdroj: 9

Nejde pouze o očekávání kolapsu amerického akciového trhu, ale i o to, že státy, zejména Rusko, Čína a Indie chtějí mít opět své měny podložené zlatem, tzn. navrátit se ke zlatému standardu, který Amíci v roce 1971 zrušili, aby mohli začít tisknout bezcenné papírky s názvem americký dolar. Navíc, čínský juan podložený zlatem začíná nahrazovat chazarský petrodolar.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.