Byla spuštěna sériová výroba přístroje Neurochat určeného pro komunikaci pomocí síly myšlenek, který vynalezli ruští vývojáři. Uvedla to generální ředitelka a vedoucí projektu Natalja Galkina.

Již dříve se objevily informace o tom, že díky tomuto vynálezu bude možné psát texty na počítači jen pomocí myšlenek. Přístroj by tak mohl pomoci v komunikaci například pacientům po mozkové mrtvici, lidem po dětské mozkové obrně, lidem trpícím amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) či roztroušenou sklerózou.

První zkušební série se skládala z několika stovek přístrojů a byla zaslána k otestování a schválení do ruských rehabilitačních center.

Cena takového zařízení činí 120 tisíc rublů (přes 43 000 Kč). V současné době se však pracuje na tom, aby pacienti s vážnými poruchami řeči dostali část peněz z rozpočtu.

Galkina také zdůraznila, že se zařízení z 85 % skládá z ruských součástek.

Neurochat je jedním z prvních projektů, který byl financován v rámci Národní technologické iniciativy. Zařízení zahrnuje softwarový a hardwarový komplex, neuro soupravu a speciální rozhraní.

Bezdrátová sluchátka s elektrodami jsou umístěna na hlavě pacienta. Ten může začít psát text tak, že se bude soustředit na potřebné písmeno v abecedě na obrazovce monitoru. Zařízení se doporučuje umístit na postel či invalidní vozík.

Zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.