;

 

Pokus so skrytou kamerou:

Na videu môžte vidieť jeden veľmi zaujímavý experiment. Do čakárne bola umiestnená skrytá kamera a skupina dobrovoľníkov. Týmto dobrovoľníkom bolo povedané, aby vstali zakaždým ako započujú pípnutie.

Slečna vo fialovej mikine o ničom nevedela, bola objektom pokusu. Slečna sa už po treťom zaznení tónu ku skupine pridala. Postupne, všeetci dobrovoľníci pomali poodchádzali. A slečna, napriek tomu, že zostala sama pokračovala v stávaní na pípnutie.

Na to začali prichádzať ďalší ničnetušiaci. Prvý, sa po pár pípnutiach opýtal slečny prečo vstáva a ta mu odpovedala. Robili to tak všetci čakajúci, tak si myslí, že by to mala robiť aj ona. Pánovi, to neprišlo vôbec divné (no, trochu sa tak zatváril….) a začal vstávať na zaznenie tónu so slečnou.

Následne začali prichádzať ďalší ničnetušiaci, ktorý pomaly ale isto prebrali tento zbytočný vzorec správania.

Takto vyzerá v akcii to ako sme boli naprogramovaný. V útlom veku nám náš mozog zaisťuje tkzv. sociálne učenie, čo nám pomáha pomocou opakovanie toho, čo robia iný naučiť sa spoločenskému životu v tej danej oblasti kde žijeme. Je to životne dúležité. Ale ako je to v dospelosti? Opakovať, „papouškovať“ až do zblbnutia a je úplne jedno prečo.

Slečna následne vysvetluje, prečo začala vstávať aj ona. Cítila, že by sa mala pridať aby nevyčnievala aby nebola iná ako ostatný a cítila sa lepšie. Akonáhle začala opakovať po skupine cítia sa lepšie.

 

 

Ako silné sú naše programy, ktoré si so sebou nesieme od narodenia, od škôlky, školy? A čo také hlavnoprúdové média nepokračujú v takomto programovaní? A čo podprahová reklama? Sú všetky naše činy, presvedčenia a návyky skutočne naše? Niekedy stojí za to zastaviť sa a popremýšlať prečo práve robíme isté veci a aké vzorce správania si vyberáme.

anna

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.