Když si k rýmovníku přivoníte, můžete si vybrat, co cítíte… Mátu? Jistě. Meduňku? Ovšem. A dobromysl? Taky. Co šalvěj a tymián? Ano, i ty. Od každého trochu a ještě něco navíc. Pokud neznáte vůni kafru, rýmovník, vám ji také představí. A pokud promnete list mezi prsty, je vůně ještě intenzivnější – a hlavně léčivá.

Tahle na pohled celkem nenápadná rostlinka má nepřeberné množství názvů, správně je to molice (Plectranthus), ale prosím, neplést s bílým drobným motýlkem, který se může usadit na bylinkách a řádí na nich jako mšice.  Na rostliny rodu Plectranthus, ale objevíte i Coleus, narazíte poměrně často, existuje přes 350 druhů. Mají mnoho jmen, některé asi dost překvapí, jako třeba španělský tymián, kubánské oregáno, mexický nebo řecký eukalyptus (třebaže s eukalyptem nemá nic společného), na Filipínách ho pěstují jako clavo…, ale pořád má prakticky stejné vlastnosti. Ale z toho zmatku vás nemusí bolet hlava, a kdyby přece, přivoňte k rýmovníku, pomáhá totiž při bolestech hlavy. Ten „náš“ rýmovník je  druh Plectranthus argentatus.

[wp_ad_camp_1]

Jak se rýmovník pěstuje

Množí se vrcholovými řízky, které pěkně a rychle koření i ve vodě. Roste do velikosti tak 40 až 50 cm a je vhodný také do závěsných květináčů, jeho silné šlahouny při dobré péči jsou poseté velkými srdčitými listy. Nejvíce se rýmovník pěstuje jako pokojová rostlina, kde jí dopřejte určitě světlé místo, ale ne přímé slunce. Když ji budete používat i jako léčivku, můžete ji zároveň uštipováním tvarovat, takže budete mít keřík ve tvaru koule. Rostlinu každoročně přesazujte do většího květináče s neutrálním, propustným substrátem. Na co si dát pozor: rýmovník nesnáší dlouhodobé přemokření. Když začnou černat listy, je nutné zmírnit zálivku, jinak jste na nejlepší cestě rostlinu umořit!

Rýmovník jako léčivka
Dotykem se z listů uvolňuje vonná silice, stačí list promnout či zlomit a vůně zintenzivní. Při rýmě a nachlazení se doporučuje inhalovat aromatické látky z pár lístků rozlámaných v ruce. Pomáhá i astmatikům, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Je to proto rostlina vhodná do ložnic, dětských pokojů i obýváků. Prokazatelně se díky němu také lépe dýchá ve vytápěných místnostech. Odvar připravený z 1 lístku čerstvě utrženého rýmovníku a 200 ml se používá vnitřně při bolestech hlavy, horečce, kašli, rýmě, nachlazení, zánětu průdušek, ale také pomáhá při vysokém krevním tlaku, vysoké hladině cholesterolu, žaludečních křečích, jaterních poruchách, ledvinových a žlučníkových kamenech, střevních kolice, průjmu a je významným pomocníkem při otocích končetin. Výluh z rýmovníku léčí drobné oděrky, spáleniny a třeba i záděry u nehtů. Skvěle také uvolní zduřelou nosní sliznici. A to prý zdaleka není všechno, na další objevy teprve čeká. Jedna ze studií dokonce uvádí na 250 možných onemocnění, které pomáhá léčit.

Rýmovník jako koření
V kuchyni se dají listy přidávat nasekané jako koření k jehněčímu, hovězímu nebo drůbežímu masu a hlavně ke zvěřině nebo do marinády na grilování masa. Jistě, záleží na druhu, který máte.

Rýmovník jako repelent
Pomáhá také proti mšicím, mouchám a dalším otravnému hmyzu, takže ho můžete pěstovat třeba na balkoně a máte klid. Můžete ho nasadit i proti kočkám a psům, ale to musíte zacílit na Plectranthus caninus. Vůně je zvířátkům totiž nepříjemná a vyhýbají se místům, kde roste.

Prima tip proti rýmě
Podzim se pomalu blíží a s ním čas chorob z nachlazení, rýmu nevyjímaje. Při nástupu rýmy si ráno uštípněte lístek rýmovníku a během dne k němu čichejte; můžete ho nosit třeba v kapse, protože trvá dlouho, než začne uvadat. Když máte ucpaný nos, večer před spaním si utrhněte čerstvý list rýmovníku, zlomte ho a důkladně nasajte jeho vůni.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.