Naposledy se vlády Ruska a Spojených států odkazovaly na „ducha Labe“ v roce 2010, krátce před restartem, který zahájil Barack Obama, upozorňuje polský novinář Zbigniew Parafianowicz.

Na portálu Dzienniku zdůrazňuje, že současné prohlášení může být při příležitosti 75. výročí Dne vítězství mnohem důležitější než zrušená vojenská  přehlídka 9. května.
Polsko, které loajálně představuje zájmy Spojených států v Evropě (jak v NATO, tak v EU), a pozici hluboké politické rusofobie, sleduje vztahy Ruska a USA ostřížím zrakem a každý, byť jen symbolický náznak zlepšení vztahů vnímá jako varovný signál, téměř na úrovni poplachu.

[wp_ad_camp_2]

 

Prohlášení, které v sobotu učinili Donald Trump a Vladimir Putin, se může ukázat jako mnohem důležitější, než neuskutečněná přehlídka 9. května a oslavy pádu nacistického Německa. Připomínka sovětsko-americké spolupráce během druhé světové války a delikátně projevený návrh, že by se mohla stát vzorem v boji, například s pandemií, by mohl být předzvěstí změny v americké politice,píše s jistým znepokojením polský novinář Zbigniew Parafianowicz na portálu Dziennik.

 
Naposledy se vlády Ruska a Spojených států v roce 2010 odvolávaly na „ducha Labe“, krátce před tím, než Barack Obama zahájil proces restartu s Kremlem. Tento plán byl nakonec kompromitován poté, co „liberalizované“ Rusko připojilo Krym, vytvořilo separatistické republiky v Donbasu a údajně provedlo chemický útok na Skripaly na území členské země NATO, tvrdí autor.
Zbigniew Parafianowicz poukazuje, že Trump – Putinovo prohlášení bylo učiněno při příležitosti 75. výročí setkání amerických a sovětských vojáků během pochodu na Berlín.
„Duch Labe“ je příkladem toho, jak mohou naše země zrušit rozpory, budovat důvěru a spolupracovat ve jménu společného cíle. Klást odpor vůči nejzávažnějším výzvám 21. století … “, uvádí se v dokumentu, který byl zveřejněn na webových stránkách Bílého domu a Kremlu.
Zdroj: PZ
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.