Průkopnická genetická analýza nejstarší kostry ve Velké Británii, která je stará kolem 10 000 let, ukázala, že první moderní Britové měli „tmavou až černou“ pleť.

Národní historické muzeum provedlo genetickou sekvenci a použilo technologii rozpoznávání obličeje na „muži z Cheddaru,“ kostře nalezené v blízkosti Goughovy jeskyně v Cheddar Gorge a zjistilo, že první britští osadníci měli tmavou kůži, tmavé kudrnaté vlasy a možná modré oči.

Výzkum fosílie z doby mezolitu podkopává obecně předpokládaný názor, že zeměpisný původ lidí je určujícím faktorem barvy pleti a stavby těla.

„Opravdu se ukazuje, že tyto domnělé rasové kategorie, které dnes máme, jsou skutečně výkladem moderní doby, které se na minulost vůbec nedají aplikovat,“ řekl Tom Booth, archeolog z Muzea přírodní historie, který na projektu pracuje.

[wp_ad_camp_2]

„Kombinace poměrně tmavé kůže a modrých očí je něco velmi netypického, ale byl to skutečný vzhled těchto lidí, a je to něco, co je dnes poměrně vzácné,“ uvedl profesor Chris Stringer, vedoucí výzkumu lidského původu v Muzeu přírodní historie.

Yoan Diekmann, výpočetní biolog z University College v Londýně a další člen týmu tohoto projektu, souhlasí s Boothem a zpochybnil propojení mezi britstvím a bělostí.

Výzkum je v ostrém kontrastu s předchozím výkladem muže z Cheddaru, který provedli na University of Manchester v roce 1998, a který předpokládal, že předchůdci Britů byli bílí lidé.

„Možná že budeme muset přehodnotit některé naše představy o tom, co to znamená být Brit,“ řekl Dr. Rick Schulting, profesor archeologie na Oxfordské univerzitě, deníku Daily Mail.

Vyskytuje se také domněnka, že předchůdci muže z Cheddaru pocházeli z Afriky a pak se přestěhovali na Střední východ a poté do Evropy.

Na mě tato „studie“ dělá silný dojem, že je prováděna na něčí objednávku. Proč je nyní potřeba přehodnotit výzkum provedený před 20 lety? Není to snaha podsouvat Evropanům pocit, že Arabové a muslimáci mají na život v naších zemích větší nárok? A že to jsou vlastně naši „příbuzní?“ Já bych to označila za propagandu vědců, kteří si historii (His Story) vykládají dle potřeb současné doby. 

Zdroj: rt.com

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.