Kontroverzní italský doktor Sergio Canavero tvrdí, že provedl první úspěšnou transplantaci lidské hlavy na světě, ačkoli se jedalo pouze o mrtvolu. Podle jeho slov je pouhý krůček od transplantace hlavy živého člověka.

[wp_ad_camp_1]
Canavero učinil  v pátek na tiskové konferenci v rakouském hlavním městě Vídni mimořádné oznámení. Italský neurolog sdělil světu, že provedl v Číně operaci na mrtvém těle a že jeho nově vyvinuté techniky pro opětovné propojení páteře, nervů a cév, které umožňují hlavě a tělu vytvořit funkční celek, byly úspěšné.
„Byla provedena první transplantace lidské hlavy, pro kterou byla využita dvě mrtvá,“ řekl. Jsme pouhý krok od oficiální transplantace lidské hlavy pro zdravotní důvody,“dodal.
[wp_ad_camp_1]

Potenciálně revoluční operační zákrok, který Canavero ve Vídni představil, bude poprvé otestován v prosinci roku 2017. Je vskutku realizací vědeckofantastické senzace.

S Canaverem  bude pracovat několik desítek chirurgů, protože bude nutné současně oddělit páteřní obratle dárce (těla) a příjemce (hlavy) diamantovou čepelí. Očekává se, že celá operace bude trvat 24 hodin.

Mozek příjemce bude mrazem uveden do stavu hlubokého hypotermie, aby se zabránilo jeho okamžité smrti zatímco tým lékařů bude vykonávat svoji práci. Canavero předtím tvrdil, že jeho prvním pacientem bude Číňan, a to i přesto, že když před dvěma lety svoji myšlenku poprvé představil, už svého prvního dobrovolníka měl.

Ruský vědec Valerij Spiridonov Canavera kontaktoval a vyjádřil ochotu se této operace zúčastnit. Spiridonov trpí vzácnou degenerativní poruchou svalů a věří, že mu operace může prodloužit život.

„Tato technologie je srovnatelná s prvním letem člověka do vesmíru. To proto, že v budoucnosti bude řešením pro mnoho lidí, kteří se nachází v ještě horším stavu než já,“ sdělil RT Spiridonov.

[wp_ad_camp_1]

Canavero již dříve uvedl, že jeho čínský kolega Xiaoping Ren v lednu roku 2016 úspěšně provedl transplantaci hlavy u opic. Podle Itala opice po transplantaci žila bez neurologického zranění po dobu dalších 20 hodin. Poté byla z etických důvodů prostřednictvím eutanázie usmrcena.

Tato operace však nemůže být považována za „úplnou“ transplantaci hlavy, neboť tým se nepokusil propojit páteřní obratle a zvíře tak bylo zcela paralyzováno.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.