Rusko se nechystá provádět rázné akce a odmítat dolar, ale objem jeho využívání v platbách bude záviset na politice amerických finančních orgánů, řekl prezident RF Vladimir Putin.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Nechystáme se dělat žádné rázné akce, nechystáme se odmítat dolar. Používáme ho a budeme používat do té míry, do jaké míry finanční orgány Spojených států nebudou bránit používání dolarů v platbách,“ řekl Putin na tiskové konferenci na základě výsledků summitu BRICS. „Co se týče dolaru. Musíme minimalizovat rizika, přece vidíme, co se děje s těmito sankcemi, s nezákonnými opatřeními. My si tato rizika uvědomujeme a snažíme se je minimalizovat.“

Zdůraznil, že použití dolaru v politických sporech mu škodí.„Neshody jsou neshody, ale v oblasti hospodářství jsou věci úplně stabilní a nedotknutelné. Ukázalo se, že to tak není. A platební systémy se používají jako nástroj v politických sporech při vyřešení neshod, stejně jako měna. Podle mého názoru je zcela zřejmé, že tyto věci škodí dolaru jako rezervní světové měně a podkopávají důvěru,“ prohlásil Putin. Označil omezení plateb v dolarech za strategickou chybu USA a dodal, že před několika lety nikoho nemohlo napadnout, že tyto nástroje mohou být použity v politickém boji.

Ruský prezident také zdůraznil, že mnohé země teď usilují o vytvoření nových rezervních měn, aby se finanční trhy staly stabilnější. Řekl ale, že se Rusko nemůže úplně vzdát dolaru, protože je univerzální rezervní měnou, o euru se to říct nedá.

„Rusko neodmítá dolar. Dolar je univerzální rezervní měna. Více o méně se o tento status může ucházet euro, ale ne v plné míře,“ odpověděl Putin, když se ho zeptali na snížení Ruskem vkladů do státních dluhopisů USA Ruskem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.