Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem vyjádřil připravenost znovu se sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Stát by se tak mělo v Paříži, kde oba prezidenti budou 11. listopadu na oslavách konce první světové války. Kreml důrazně nesouhlasí se zrušením důležité rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a nevidí žádnou perspektivu pro vznik nové smlouvy, jež by ji měla nahradit. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Samozřejmě by bylo užitečné pokračovat v přímém dialogu s prezidentem Spojených států, především na okraji mezinárodních akcí, které se uskuteční v nejbližší době. Například v Paříži. Samozřejmě, pokud má americká strana zájem,“ řekl Putin podle agentury Interfax. Bolton odvětil, že Trump se velice rád setká s ruským protějškem na okraji akce v Paříži.

[wp_ad_camp_2]

 

Putin se s Trumpem naposledy setkal 16. července v Helsinkách, kde šlo o první a zatím poslední čistě bilaterální schůzku obou prezidentů.

Trumpův poradce již v pondělí řekl listu Kommersant, že o možnostech americko-ruského summitu jednal s tajemníkem bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem, který uvedl, že návrhy předá prezidentu Putinovi.

Putin v úvodu schůzky zdůraznil, že je důležité zachovat rusko-americký dialog navzdory rozdílným názorům. Navrhl Boltonovi projednat strategické otázky, odzbrojovací smlouvy a regionální konflikty.

„Víme a hodně mluvíme o jednostranném odstoupení USA od dohody o protiraketové obraně, nedávno jsme se dozvěděli o záměru USA odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), víme o pochybnostech v (americké) vládě o nutnosti prodloužit dohodu o strategických zbraních START, slyšíme o záměrech rozmístit ve vesmíru jednotlivé prvky systému protiraketové obrany,“ poznamenal Putin podle agentury TASS. Bolton odvětil, že doufá, že bude s to poskytnout odpovědi na tyto otázky.

Bolton v Moskvě uklidňoval situaci jen několik dní poté, co prezident Donald Trump ohlásil záměr odstoupit od klíčové smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987.

Putinova schůzka s Trumpovým poradcem podle TASS trvala půldruhé hodiny a účastníci se shodli, že navzdory rozdílným názorům je dialog nezbytný, a proto ruský prezident navrhl schůzku se svým americkým protějškem v Paříži.

Putin se také pozastavil nad počínáním USA po schůzce obou prezidentů v Helsinkách. „Řeknu upřímně, že nás občas udivuje, že Spojené státy přijímají vůči Rusku naprosto ničím nevyprovokované kroky, které nemůžeme označit za přátelské. Dokonce jsme prakticky nereagovali ani na jediný z vašich kroků. Všechno to ale pokračuje a pokračuje,“ postěžoval si ruský vůdce na americké sankce. Současně upozornil, že přes všechno „úsilí“ vzájemný obchod kupodivu roste.

Ruský prezident také zažertoval o státním znaku USA, ve kterém je zobrazen orel třímající v levém pařátu třináct šípů a v pravém olivovou ratolest: „To váš orel už všechny olivy sezobal a zbyly mu jen šípy?“ Bolton připustil, že olivovou ratolest do Moskvy nepřivezl, nicméně to, že ji orel drží v pravém pařátu, svědčí o prioritách.

[wp_ad_camp_2]

 

Kreml nevidí perspektivu náhrady za smlouvu INF, rušenou Trumpem

Kreml důrazně nesouhlasí se zrušením důležité rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) a nevidí žádnou perspektivu pro vznik nové smlouvy, jež by ji měla nahradit. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Jistě, existují slabá místa (ve smlouvě). Ale zrušení smlouvy ve chvíli, kdy ještě nejsou ani žádné nástiny (smlouvy) nové – to je něco, s čím nesouhlasíme,“ prohlásil Peskov. Nicméně zároveň poznamenal, že prezident Vladimir Putin se ještě dnes setká s bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa Johnem Boltonem a čeká od něj „vyjasnění v této věci“.

Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy od smlouvy INF s Ruskem z roku 1987 odstoupí, protože Moskva smlouvu porušuje. „Smlouvu vypovíme. Potom začneme ty zbraně vyvíjet, pokud nebudou Rusko a Čína souhlasit s novou dohodou,“ citovala šéfa Bílého domu agentura AP.

Západ obviňuje ruskou armádu, že v rozporu se smlouvou vyvíjí nové střely s plochou dráhou letu. Rusko ale výhrady Západu odmítá a naopak z porušování INF obviňuje Washington.

zdroj: ČTK

Ruský prezident také zažertoval o státním znaku USA, ve kterém je zobrazen orel třímající v levém pařátu třináct šípů a v pravém olivovou ratolest: „To váš orel už všechny olivy sezobal a zbyly mu jen šípy?“ Samozřejmě ruský prezident velmi dobře zná symboliku a jeho poznámka nebyla úplně žertem. Státní znak USA je „prolezlý“ zednářskou symbolikou. Když se na něj podíváte, tak např. je zde zdůrazněno číslo 13. 13 hvězd nad hlavou orla, 13 pruhů v americké vlajce, 13 šípů, 13 listů a 13 bobulí olivové ratolesti. Poznámka Putina dle mého byla narážkou na to, že do zahraniční politiky USA stále prosakují vlivy jistých skupin.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.