Russian President Vladimir Putin has become the first world leader to voluntarily destroy its country's chemical weapons arsenal. 

Ruský prezident Vladimir Putin se stal prvním světovým vůdcem, který dobrovolně zničil arzenál chemických zbraní v zemi.

Putin nařkl Spojené státy z toho, že nedodržely svůj slib zbavit se svých chemických zbraní, jelikož poslední várka ruských chemických zbraní byla ve středu večer zničena.

[wp_ad_camp_2]

„Rusko přísně dodržuje své mezinárodní závazky, včetně těch, které se týkají nerozšiřování zbraní a redukce zbraní hromadného ničení,“ řekl Putin.“

Rt.com uvádí:

„Historicky bylo Rusko jedním z největších držitelů chemických zbraní na světě. USA dodnes zůstávají jedním z nich. Bohužel USA nedodržely lhůtu pro vyřazení svých chemických zbraní. Třikrát již oddálily datum, přičemž uvedly nedostatek finančních prostředků. Toto, upřímně řečeno, zní podivně,“ dodal Putin.

[wp_ad_camp_2]

Putinova kritika USA přišla poté, co ruská továrna na likvidaci chemických zbraní u vesnice Kizner, Udmurtia, v Uralu zničila poslední zbytky ruského arzenálu.

Záběry z tohoto procesu ukázaly raketovou střelu s ruským nápisem, jež v překladu říká „Rozloučení s chemickými zbraněmi“. Ta následně byla vyprázdněny a dekontaminována na automatizované výrobní lince.

Prezident Putin sdělil, že příklad Ruska, které dostálo svému slibu – zničit do stanovené doby svůj veškerý arzenál chemických zbraní – by měl ostatní národy povzbudit k tomu, aby jej následovaly.

Rusko s likvidací chemických zbraní začalo v roce 1996, krátce poté, krátce před ratifikací vstupu do Organizace pro zákaz chemických zbraní, strážce úmluvy.

[wp_ad_camp_2]

V té době bylo v Rusku zjištěno 40 000 tun chemického arzenálu, přičemž USA mělo v té době přibližně stejné množství.

Když Spojené státy v roce 1997 ratifikovaly Smlouvu o chemických zbraních, souhlasily s tím, že do 29. dubna 2012 zlikvidují veškeré své chemické zbraně. Do stanovené lhůty se jim podařilo zbavit se zhruba 90% svých zásob.

V současné době existují dvě místa v Americe, kde jsou stále chemické zbraně skladovány. Očekává se, že Pueblo Chemical Depot dokončí likvidaci do roku 2019, zatímco Blue Grass Army Depot plánuje zahájit ničení zásob až v roce 2020.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.