Ruský prezident Vladimir Putin varoval 329 milionů Američanů, že jejich vláda usiluje o záměrné a podvodné zničení amerického dolaru.

„Zdá se mi, že Spojené státy dělají velmi velkou chybu, když používají dolar jako nástroj sankcí… tím, že brání platbám v dolarech za sankcionované výrobky,“ řekl Putin ve středu Hadley Gambleové z televizní stanice CNBC.

Země, které čelí americkým sankcím, jako je Rusko, „nemají jinou možnost, než přejít na vypořádání v jiných měnách,“ dodal.

Gambleová se zajímala o možnost prodeje ropy a plynu pomocí kryptoměn, jako je Bitcoin, což Putin odmítl jako „předčasné“ vzhledem k volatilitě kryptoměn.

Rusko nemá v plánu se americké měny vzdát, poznamenal Putin, ale „pokud bude politika amerických úřadů pokračovat… pak nebudeme muset dělat nic, USA samy podkopou důvěru v dolar“.

Stanice Rt.com uvedla: Ruský vůdce poukázal na to, že i spojenci USA snižují své dolarové zásoby a závislost na americké měně ve vzájemném obchodě. Nejen proto, že dolar se stal zbraní pro sankce, ale také proto, že Washington devalvuje měnu doma, tiskne peníze a zvyšuje státní dluh.

Podle Putina si USA v podstatě „podřezávají větev, na které sedí“, „podkopávají dominantní postavení dolaru jako světové rezervní měny kvůli krátkodobému politickému zisku na domácí půdě, ale dlouhodobě poškozují své strategické ekonomické zájmy“.

Přeložil roman | Zdroj: en-volve.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.