Tak nám opět jeden český FAKE NEWS plátek, zvaný iDěs, uveřejnil zajímavý článek o QAnon. Když přehlédneme snahu MSM tyto skutečnosti zesměšňovat a zlehčovat, jde o celkem zajímavé čtení v bulvárním rybníku.


V americkém Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor Greeneová, která v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Tato teorie v různých obměnách tvrdí, že prezident Donald Trump stojí v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků a hollywoodských a podnikatelských elit, který uctívá Satana a zneužívá děti.

Greeneová vyhrála úterní republikánské primární volby ve čtrnáctém okrsku ve státu Georgia a získala tak kandidaturu své strany do voleb do Sněmovny reprezentantů. O křeslo se utká se svým demokratickým soupeřem v listopadu, kdy se bude rozhodovat o složení celé této komory a třetiny Senátu.

 

 

Okrsek, kde Greeneová zvítězila, je přitom konzervativně založený a tradičně tam s velkými náskoky vítězí republikánští kandidáti. Greeneová v minulosti vychvalovala postavu zvanou Q, která stojí ve středu konspirační teorie QAnon, jako vlastence a „někoho, kdo velmi miluje svou zemi.“

Q je podle teorie příslušníkem zpravodajské a vojenské komunity a předkládá na obskurních fórech na internetu údajně důkazy o tom, že politici v čele s Hillary Clintonovou a zástupci dalších elit po celém světě tajně mučí a zneužívají děti. Prezident Trump je pak vůdcem snahy toto jednání zastavit.

Tuto teorii, pro kterou neexistují žádné důkazy, podpořilo již několik příslušníků republikánské strany, žádný z nich se ovšem dosud nedostal tak blízko tomu být zvolen do Kongresu jako Greenová.

Proti šíření teorie přitom v poslední době stále silněji zasahují hlavní sociální sítě v rámci své kampaně proti nepravdivým informacím, skupiny s touto tématikou mají totiž například na Facebooku již miliony fanoušků.

„Nové i zavedené skupiny QAnon na Facebooku rostou rychlým tempem a napomáhají šíření nepodložené a nebezpečné konspirační teorie do nových zemí po celém světě,“ napsal The Guardian. Zmapoval přes 170 skupin, stránek a účtů na Facebooku a Instagramu s celkovým počtem 4,5 milionu fanoušků.

Greenová je proti potratům i regulaci držení zbraní

Greenová je horlivou stoupenkyní Donalda Trumpa, vystupuje proti regulaci prodeje a držení zbraní, podporuje výstavbu zdi na hranicích s Mexikem a brojí proti dobrovolným potratům.

Několik činitelů Republikánské strany proti ní v minulosti vystoupilo kvůli jejím předchozím komentářům, které považovali za urážlivé vůči černochům, muslimům a židům.

Primární volby do Kongresu se konaly rovněž v několika dalších státech. Například v Minnesotě obhájila svou kandidaturu demokratická členka Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová, která čelila dobře financované kampani právníka Antoneho Melton-Meauxa.

Ten tvrdil, že se Omarová příliš soustředí na svou kariéru ve Washingtonu a dostatečně nehájí zájmy voličů ve svém volebním okrsku.

Podobným útokům čelily i další členky neformální skupiny nazývané The Squad (skupina), do níž patří kromě Omarové další tři zákonodárkyně s menšinovým etnickým původem, jež se řadí k levicovějšímu, v USA nazývanému progresivnímu, křídlu Demokratické strany.

Svoje vyzyvatele však již porazily také dvě další členky uskupení Alexandria Ocasiová-Cortezová a Rashida Tlaibová a podle televize CNN se očekává, že všechny svoje mandáty obhájí.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Popularita QAnon roste i mimo USA

Podle zjištění The Guardian už QAnon není jen fenoménem USA, neboť na Facebooku už vznikly speciální komunity pro stoupence QAnon z více než desítky zemí.

„Tyto nové skupiny zahrnují skupiny věnované následovníkům QAnon ve Spojeném království, Kanadě, Austrálii, Mexiku, Brazílii, Německu, Polsku, Nizozemsku, Bulharsku, Maďarsku, České republice, Rumunsku, Srbsku a Slovinsku,“ uvádí deník.

Konspirační hnutí je spojováno s vícero bezpečnostními incidenty nebo také s cíleným obtěžováním novinářů a v hledáčku jej kromě Facebooku má i společnost Twitter.

Ta v červenci oznámila sadu poměrně agresivních kroků proti účtům spojeným s QAnon a obsahu na toto téma, a to kvůli aktivitě porušující více zásad a ohrožující bezpečí uživatelů.

Nejmenovaní pracovníci Facebooku tehdy řekli deníku The New York Times, že jejich společnost chystá podobná opatření jako Twitter.

Podle zdrojů NBC News firma zvažuje, že by subjektům napojeným na QAnon zakázala zadávat reklamy a obsah na dané téma vyřadila z doporučení a výsledků vyhledávání, podobně jako tomu už je v případě obsahu namířenému proti očkování.

„Facebook je rozhodně největším prvkem infrastruktury (hnutí) QAnon,“ míní analytička Joan Donovanová z výzkumného centra Shorenstein Center on Media, Politics and Public Policy při Harvardově univerzitě.

„Jestliže nenastane jistá spolupráce mezi provozovateli platforem ve snaze vytlačit hlavní osobnosti QAnon, pak se to bude neustále vracet,“ uvedla.

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.