Rakousko hlasovalo pro zákaz glyfosátu, hlavní složky notoricky známého zabijáka plevele Roundup od firmy Bayer-Monsanto, a stalo se tak první zemí EU, která tuto chemikálii postavila mimo zákon.

„Vědecký důkaz karcinogenního účinku jedu průkaznější. Je naší odpovědností zakázat tento jed v našem prostředí,“ uvedla v úterý ve svém prohlášení šéfka sociální demokracie Pamela Rendi-Wagnerová. Rezoluce prošla díky spolupráci její strany, pravicové Strany svobodných a liberální Neos Party, a stačí jen podepsat prezidentem Alexandrem van der Bellenem, bývalým vůdcem Strany zelených, pokud horní komora parlamentu nevznese námitky.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

 

„Chceme být vzorem pro další země EU a ve světě,“ řekl Erwin Preiner, další sociální demokrat, který na tomto zákazu pracoval. Rakousko si osvojilo ekologické zemědělství více než kterákoli jiná evropská země – téměř jedna čtvrtina jeho zemědělské půdy je organická – a proto není významným trhem pro herbicidy na bázi glyfosátu, používá „pouze“ několik set tun ročně. Zatímco zákaz bude mít minimální přímý dopad na prodej společnosti Bayer, optika německé firmy sousedící s námi, která odsune svůj stěžejní herbicid, pravděpodobně způsobí několik bolestí hlavy v ústředí společnosti Bayer.

 

Austria becomes first EU country to ban glyphosate weedkiller

přeložila tereza | zdroj: rt.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.