Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo zklamání z výsledků hlasování ve Valném shromáždění OSN o rezoluci na podporu Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Uvádí se to v komentáři oddělení informace a tisku, který byl zveřejněn na webu zahraničněpolitického rezortu.

„Tak byla zasazena další rána architektuře mezinárodní bezpečnosti a stability. Teď, po rozvrácení INF může být do závodů ve zbrojení a možná i do přímé konfrontace zataženo hned několik regionů světa,“ podotýkají diplomaté.

Podle názoru Moskvy „svým napomáháním nebo bezstarostnými ústupky tyto země daly zelenou de facto Washingtonu ke zničení smlouvy“.

Včera nepodpořilo Valné shromáždění OSN návrh rezoluce na podporu zachování platnosti smlouvy INF, který předložilo Rusko a deset dalších zemí. Pro něj hlasovalo 43 zemí, proti 46 a 78 zemí se hlasování zdrželo.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Během posledních let se Moskva a Washington navzájem obviňují z porušování smlouvy o raketách krátkého a středního doletu. Ruská vláda přitom opakovaně říkala, že závazky smlouvy přísně dodržuje a zmiňovala, že má otázky k USA.

Konkrétně se jedná o to, že Spojené státy umístily v Rumunsku a instalují v Polsku zařízení, která jsou schopná vystřelovat okřídlené střely kategorie Tomahawk, což je dohodou zakázáno.

Ve Washingtonu zase tvrdí, že dohodu porušuje Moskva. V říjnu prezident Donald Trump prohlásil, že USA kvůli tomu odstoupí od smlouvy INF. Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo řekl, že Moskva má dva měsíce na to, aby „začala opět plnit“ dohodu. Pokud k tomu nedojde, Spojené státy přestanou plnit své povinnosti vyplývající ze smlouvy.

zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.