Nyní se řecký požadavek na vyplacení miliardových reparací Německem již stal oficiální záležitostí obou zemí.

Velvyslanec Řecka v Berlíně v úterý předal dopis německému ministerstvu zahraničí, v němž řecká vláda vyzvala německou stranu, aby zahájila jednání o řešení nevyřešené otázky vyplacení německých vojenských reparací a odškodnění za první a druhou světovou válku.

[wp_ad_camp_2]

 

„Tato diplomatická akce byla přijata po diskusi na úrovni politických vůdců na plenárním zasedání řeckého parlamentu dne 17. dubna a na základě rozhodnutí drtivé většiny poslanců s přihlédnutím ke zprávě meziresortní komise ohledně německých dluhů naší zemi,“ citovala prohlášení RIA Novosti.Řecké nároky se týkají odškodnění a destrukce, které země a její občané utrpěli v první a druhé světové válce, vojenských odškodnění obětí a potomků obětí německé okupace, návratu okupačního úvěru a navrácení rabovaných a nezákonně vyvezených archeologických a jiných kulturních statků.

 
„Řecká vláda vyzývá německou vládu, aby se dohodla na praktickém uspokojení těchto požadavků, což má pro řecké občany zvláštní význam jako morální a materiální problém,“ uvedlo řecké ministerstvo zahraničí.

[wp_ad_camp_2]

 

Usnesení řeckého parlamentu
 

Řecký parlament 17. dubna přijal usnesení, kterým pověřil vládu, aby požadovala, aby Německo zaplatilo válečné reparace – 309,5 miliardy eur za škody během druhé světové války a 9,2 miliardy eur za první světovou válku. Řecko navíc odhaduje odškodnění za smrt a zranění osob na více než 107,2 miliardy eur. Vláda bude také požadovat vrácení odcizených archeologických pokladů a památek.

Poslanci hlasovali drtivou většinou pro usnesení, což je v řeckém parlamentu velmi vzácné.

Podle zprávy mezivládní komise, na jejímž základě bylo usnesení přijato, během druhé světové války přišlo Řecko o 558 tisíc lidí, 880 tisíc lidí bylo postiženo. Obětí války se stalo 19,7% obyvatel země, což v roce 1939 činilo 7,355 milionu lidí.

Rezoluce uvádí, že řecký stát se nikdy a v žádném případě nezřekl svých nároků, otázka odepření nároků řeckého státu nebyla nikdy vznesena a nemohla být vznesena.

[wp_ad_camp_2]

 

Německo odmítá všechny požadavky Atén. Němečtí představitelé tvrdí, že jejich země již splnila své povinnosti a v roce 1960 zaplatila 115 milionů marek. Pozice německé vlády na toto téma je „beze změny“, problém je vyřešen „konečně právně a politicky“, řekl náměstek oficiálního zástupce německé vlády Martin Fitz.

Německá kancléřka Angela Merkelová během jednání v Aténách v lednu 2019 uznala odpovědnost za zločiny nacistů během okupace Řecka, ale neodpověděla na požadavek o náhradě škody a navrácení tzv. Okupačního úvěru. „Jsme zodpovědní a uznáváme zločiny nácionálních socialistů,“ řekla kancléřka, aniž by o reparaci cokoliv řekla. „Podporujeme Řecko ve prospěch obou zemí,“ dodala.

zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.