Satelity ukazují 740 km2 vytěženého deštného pralesa během 30 dnů!

 

A deforested area near Novo Progresso in Brazil's northern state of Para.
Odlesněná plocha v brazilském severním státě Para

 

Odlesňování amazonského deštného pralesa v Brazílii bylo v květnu nejrychlejší v tomto desetiletí, podle údajů ze satelitního systému včasného varování, a odborníci poukázali na aktivitu nelegálních těžařů, kterým navíc přispěla uvolněná politika ochrany životního prostředí za prezidenta Jaira Bolsonara.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle brazilského institutu pro výzkum vesmíru INPE zaznamenal varovný systém (DETER) v květnu odlesňování o rozloze 740 km2. Květen je první ze tří měsíců, kdy těžba dřeva v regionu prudce stoupá po období dešťů. To je dvojnásobek odlesnění než před dvěma lety.

„Pokud bude tato vzestupná křivka pokračovat, mohli bychom mít velmi špatný rok pro amazonský les,“ řekl v úterý Claudio Almeida, ředitel programu satelitního sledování INPE. „Bude to záležet na tom, kolik policejních kontrol bude v následujících dvou kritických měsících,“ dodal.

Údaje doplňují obavy ekologů, kteří varují, že vláda premiéra Bolsonara, která vládne pět měsíců, demontovala agentury pro ochranu přírody, ukázala skepticismus ohledně boje proti změně klimatu a snížila rozpočet na prosazení zákonů v oblasti životního prostředí. Místo toho prosazuje politiku regionálního rozvoje na severu země.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Brazilská agentura pro ochranu životního prostředí IBAMA, které v posledních letech schází peníze, ztratila autoritu a komise pro lesnictví byla přesunuta na ministerstvo zemědělství, které řídí spojenci zemědělského průmyslu.

Pro Marcia Astriniho, koordinátora veřejné politiky Greenpeace Brazílie, je Bolsonaroova vláda „anti-environmentální“ a snaží se omezit ochranu lesů, aniž by představila plán boje proti odlesňování.

přeložila tereza | zdroj: Sydney Morning Herald

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.