Lékařka Rochelle Walensky, která je ředitelkou Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, přednesla 11. ledna 2022 úvodní řeč na senátním slyšení zdravotnického, vzdělávacího, pracovního a důchodového výboru na Capitol Hill ve Washingtonu.

Ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walensky uvedla, že očekává, že covid-19 bude sezonní jako chřipka.

„Předpokládám, že se pravděpodobně bude jednat o sezónní virus,“ řekla v pondělí pro NBC News. Její komentář se zdá být jejím prvním veřejným uznáním, že počet případů čínského viru (viru KS Číny) se v závislosti na ročním období zvyšuje nebo snižuje. COVID-19 je způsoben virem, za nějž je odpovědná Komunistická strana Číny.

Walensky dále uvedla, že věří, že američtí představitelé pravděpodobně doporučí nebo nařídí respirátory, a to více než týden poté, co CDC přistoupilo k uvolnění svých požadavků na ochranné obličejové masky pro většinu země.

„Možná budeme v některých ročních obdobích raději ostražitější,“ řekla při svém výstupu. „Možná bychom si během období dýchacích obtíží, pokud by se situace vyhrotila, znovu nasazovat masky, abychom se chránili jak před chřipkou, tak před koronavirem a před všemi ostatními nemocemi dýchacího ústrojí.“

Již v létě 2021 někteří republikánští představitelé, včetně floridského guvernéra Rona DeSantise, uvedli, že vzestup COVID-19 se zdá být sezónní.

„Tyhle věci mají určitý vzorec,“ řekl DeSantis během veřejného vystoupení v červenci. „Ten vzorec jsme viděli loni v létě. Je to podobné. Myslím, že to začalo o něco později. Myslím, že lidé by na to měli být prostě připraveni.“

Představitelé skandinávských zemí loni také začali covid-19 označovat za sezónní.

„Nacházíme se nyní v nové fázi, kdy se na koronavirus musíme dívat jako na jedno z několika respiračních onemocnění se sezónními odchylkami,“ prohlásila v září 2021 premiérka Erna Solbergová, když oznamovala zmírnění restrikcí.

K pondělku mají Spojené státy podle federálních údajů v průměru 49 569 nových případů COVID-19 denně, což představuje pokles o více než 50 procent za poslední dva týdny. Klesají také počty úmrtí v souvislosti s COVID.

Zatímco CDC nedávno změnilo své doporučení ohledně masek týkající se většiny veřejných prostor, agentura i Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) nadále nařizují masky v letadlech, na letištích a na většině forem veřejné dopravy.

Další představitelé CDC sdělili NBC, že věří tomu, že COVID-19 pravděpodobně nikdy nezmizí. Některé země – včetně Číny, Nového Zélandu a Austrálie – od počátku pandemie uskutečňují strategii „nulového COVIDu“, která podle kritiků vyvolala značné ekonomické ztráty a s tím spojené těžkosti.

„Tento virus bude pravděpodobně ještě několik let cirkulovat v naší společnosti, v naší zemi, po celém světě,“ sdělil lékař a ředitel Centra připravenosti a reakce CDC Henry Walke. „Příštích šest měsíců, příští rok, nám podají relevantní informace o tom, jak bude život s tímto virem vypadat.“

Přeložila j. | Zdroj.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.