Na diskusnom podujatí, ktoré organizoval American Enterprise Institute (AEI), povedal riaditeľ CIA Mike Pompeo, že Juhoslávia bola pre USA hrozbou.

Vaše učebnice dejepisu by vás mali učiť o hrozbách z krajín, o tom, čo Amerika robila proti hrozbe z Juhoslávie alebo iného národného štátu,“ povedal šéf CIA.

[wp_ad_camp_2]

Dnes sú hrozby oveľa rôznorodejšie, či už sú to hrozby zo strany skupín ako Hizballáh alebo al-Káida, hrozby voči našim informačným systémom zo strany skupín ako WikiLeaks,“ pokračoval Pompeo.

Dodal, že tieto „skupiny a organizácie nemajú v OSN svoju vlajku a predstavujú skutočné hrozby pre Spojené štáty„.

Riaditeľ CIA nepovedal, v čom hrozba zo strany Juhoslávie spočívala. Zahrnul ju do krajín, ktorých spoločná charakteristika je, že sú národné štáty. Rovnako nedefinoval, o akú Juhosláviu ide.

Západné krajiny podporovali rozpad Juhoslávie, ktorej celý názov znel „Juhoslovanská socialistická federatívna republika“ Napr. Nemecko bolo medzi prvými krajinami, ktoré uznalo štáty, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Slovinsko a Macedónsko.

Zvyšné dve republiky, Srbsko a Čierna Hora vytvorili spoločne Juhoslovanskú zväzovú republiku, ktorá sa skrátene nazývala tiež Juhoslávia.

[wp_ad_camp_2]

Spojené štáty za vlády prezidenta Billa Clintona zaútočili na Juhosláviu v roku 1999 na základe nepotvrdenej informácie o masakri v Račaku.

Počas náletov zahynuli (oficiálne) stovky ľudí a ďalšie poškodenie zdravia spôsobili následky poškodenia životného prostredia používaním munície s ochudobneným uránom.

Slovenská vláda dala protiústavne právo na prelet lietadlám krajín, ktoré bombardovali Juhosláviu.

Juhoslovanská zväzová republika sa v roku 2003 premenovala na republiku Srbsko a Čierna Hora. Táto sa rozpadla odtrhnutím sa Čiernej Hory v roku 2006.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.