Washington, DC – Čína vypracovala plán, jak v závodě o militarizaci umělé inteligence, robotů a kvantové výpočetní techniky „předběhnout“ Spojené státy, varoval zákonodárce odborník z Centra pro strategické a mezinárodní studie (CSIS). Podle něj komunistický  národ Ameriku v této oblasti brzy předčí.

[wp_ad_camp_2]

V písemném svědectví, které si William Carter, zástupce ředitele pro technologickou politiku CSIS, připravil pro slyšení, které v úterý vedl Podvýbor ozbrojených sil pro vznikající hrozby a schopnosti, stojí:

Čína rozvíjí své schopnosti v oblasti vojenské kybernetiky, vývoje anti-satelitních, elektronických a hypersonických zbraní, umělé inteligence a kvantových technologií. To vše má být klíčem k tomu, aby Čínská lidová osvobozenecká armáda vyhrála budoucí války, učinila významné pokroky ve všech zmíněných oblastech a předběhla Ameriku ve vývoji high-tech zbraní.

Čína je schopna „významně narušit, poškodit či dokonce zničit infrastrukturu informačních a komunikačních technologií, na které je naše armáda závislá“, konkrétně jde o satelity, sdělil Carter zákonodárcům a naznačil tím, že Peking by v podstatě mohl Americké ozbrojené síly zcela odříznout.

„Možná mámě lepší letadlové lodě, tanky a raketové střely než má ČLOA, ale bez přístupu k datům a konektivitě jsou mnohé z těchto systémů neefektivní nebo dokonce nefunkční,“ varuje odborník CSIS.

Dále poznamenal, že Čína považuje satelity za „Achillovu patu“ americké armády.

ČLOA testovala celou řadu anti-satelitních zbraní, konvenčních pozemních bojových vozidel, řízených energetických zbraní, rušivých a mystifikačních schopností a tzv. „bojových -satelitů“ navržených k vyřazení nebo úplnému zničení jiných družic na oběžné dráze.

[wp_ad_camp_2]

Rozšířila své schopnosti v oblasti elektronických zbraní testováním svých možností v narušování radarů a komunikací a spoofingu GPS systémů (falšování GPS signálu). Čína také vyvinula jedny z nejsofistikovanějších útočných kybernetických zbraní na celém světě.

Čína již dohnala, a možná i překonala, možnosti technologií armády USA, prohlásil Carter.

Peking „vypracoval národní strategický plán, jehož účelem je ve skutečnosti předběhnout nás v závodu o ovládnutí těchto nových technologií a urychleně mezi Čínou a USA smazat mezery v inovacích, nasazení a militarizaci těchto nových systémů.“

Carter tyto „nové technologie“ identifikoval jako „umělou inteligenci, roboty, miniturizaci, všudypřítomnou konektivitu a kvantovou výpočetní techniku.“

„Strategií Číny není pouze využívat slabých stránek našich vojenské techniky, ale také rozvíjet vlastní inovativní a dynamické odvětví špičkových technologií, které by ovládalo novou generaci civilních i vojenských technologií, zejména UI,“ uvedl. „Snaží se využít jak obchodní, tak vojenskou inovaci způsobem, který se navzájem doplňuje a buduje vojenskou i ekonomickou sílu.“

Čína silně investuje a soustředí se na rozvíjení své technologické základny, stojí za tím snaha ovládnout systémy budoucnosti.

„Čína vidí umělou inteligenci (UI) a kvantovou technologii jako základ pro ekonomickou i hospodářskou konkurenceschopnost. Nejen, že tyto technologie kopíruje a osvojuje si je, ale také je sama o sobě inovuje.“ dodává Carter.

Čína by již Spojeným státům dala pořádně zabrat, pokud jde o umělou inteligenci. Konkurence mezi oběma zeměmi se je již zcela vyrovnána, dodává expert.

[wp_ad_camp_2]

Co se týče kvantových technologií, v této oblasti již Čína Spojené státy pravděpodobně předběhla.

„Kvantové schopnosti“ Ameriky jsou „nejisté“, vzhledem k tomu, že většina výzkumu je utajena.

„Nicméně, řada amerických vědců nedávno uvedla, že se zdá, že Spojené státy zaostávají, a to především díky komparativní ochotě čínské vlády agresivně financovat nové kvantové iniciativy,“ sdělil Carter.

Carter vyzval Spojené státy, aby vytvořily vlastní národní strategii, která by mohla čelit technologickému pokroku Číny a investovala více peněz na udržování strategické výhody.

„Krátkodobá strategie Číny je využívat slabé stránky americké armády a vyvíjet neustálý tlak, který nás má podkopávat.“ řekl a dodal: „Čínské ofenzivní kybernetické schopnosti by nás měly v krátkodobém časovém horizontu velmi znepokojovat, protože jsou proti nám nasazovány každý den, kdy dílčím způsobem posilují strategickou pozici Číny.“

Pentagon „by měl investovat do další generace bojových systémů, které budou využívat plný potenciál UI, včetně možného budoucího vývoje smrtících UI systémů, které dokáží operovat bez lidského přičinění,“ řekl Carter.

„Rusko, Írán a Severní Korea vidí, mimo jiné, stejné nedostatky a zranitelnost v našem přístupu k národní bezpečnosti, jako Číňané,“ poznamenal. „Abychom zvládli celou řadu hrozeb, kterým USA čelí, musíme se soustředit nejen na „porážku Číny „, ale také na posilnění našich schopností v oblasti technologií, jako takových.“

“Russia, Iran and North Korea, among others, see the same weaknesses and vulnerabilities in our approach to national security that the Chinese do,” he noted. “To appropriately manage the range of threats the U.S. faces, we must focus not just on ‘beating China,’ but on increasing our strength and agility across the technological domain.”

[wp_ad_camp_2]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.