Francouzi považují daňový systém za nespravedlivý, nedůvěřují elitám a mají obavy z velkých změn, ať už je přinášejí ekologické problémy, přechod na digitální ekonomiku či imigrace. Takové poznatky si francouzský prezident Emmanuel Macron odnesl z několikaměsíční celonárodní debaty, kterou francouzská vláda uspořádala v reakci na protesty tzv. žlutých vest. Na dnešní mimořádné tiskové konferenci však vyjádřil přesvědčení, že započatá transformace země by se neměla zastavit.

Macron svůj projev v Elysejském paláci před 320 akreditovanými novináři zahájil přibližně pět minut po 18:00 a v 18:50 stále hovořil, ačkoli se před dotazy novinářů očekával jen asi 20minutový proslov. Na úvod v něm shrnul několikaměsíční „velkou národní debatu“ o směřování Francie, v níž podle něj občané vyjádřili nedůvěru k elitám a „hluboký pocit opuštěnosti“.

 

[wp_ad_camp_2]

Francouzský prezident se nicméně domnívá, že svojí reformní politikou nastolil pro zemi správný kurz. „Jsem přesvědčen, že probíhající transformace by se neměla zastavit,“ prohlásil. Jeho cílem je vrátit národu víru v pokrok.

Část projevu o navrhovaných opatřeních zahájil svými představami o ústavní reformě, která by se údajně mohla uskutečnit v prvních měsících příštího roku. V jejím rámci chce například posílit roli referend ve francouzském politickém systému. Navrhl v tomto směru zjednodušit pravidla a snížit požadovaný počet podpisů pro jejich vyvolání.

zdroj: 9

Věřím, že Macron bude odejit. Generálové francouzské armády při něm nestojí, někteří jeho spolupracovníci od něj utekli, musí ho hlídat cizí ochranka. Macron je sám, to dlouho nevydrží.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.