Teroristické výcvikové tábory se objevily v Latinské Americe, sdělil náčelník ruské vojenské zpravodajské služby GRU Igor Kostyukov na 8. moskevské konferenci o mezinárodní bezpečnosti.

„Mezi nové rizikové faktory můžeme vytyčit vznik džihádistických výcvikových táborů v regionu,“ zdůraznil.

Podle úředníka je region svědkem případů extremistických akcí spojených s řadou teroristických organizací, včetně al-Káidy a tzv. Islámského státu / DAESH. Kostyukov zdůraznil, že tyto skupiny „rekrutují militanty, aby naplnili své pozice na Blízkém východě a v severní Africe, a shromažďují potřebné finanční prostředky a šíří extremistickou ideologii především mezi šesti miliony muslimů žijících v regionu.“

Dne 8. až 25. dubna se konala 8. moskevská konference o mezinárodní bezpečnosti. Její agenda zahrnuje nejvýznamnější otázky, které vyvstávají při formulování přístupů k mezinárodní bezpečnosti, výměně názorů na moderní nebezpečí a hrozby, včetně modernizace systému kontroly zbraní. Účastníci budou diskutovat o situaci na Blízkém východě, v Asii, Africe a Latinské Americe. Konference se zúčastnili ministři obrany nejméně 35 zemí a více než 1 000 odborníků ze 100 států.

přeložila tereza | zdroj: Agentura TASS

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.