„Dnes večer (sobota) Spojené státy, Francie, Kanada, Itálie, Velká Británie, Evropská komise a Německo přijaly rozhodnutí o uvalení dalších tvrdých finančních sankcí proti Rusku v reakci na pokračující útoky ruské armády na Ukrajině. Všechny ruské banky, které byly zařazeny na mezinárodní sankční seznam, a v případě potřeby i další ruské banky, budou vyřazeny z mezinárodního platebního systému SWIFT. Cílem je izolovat tyto instituce od mezinárodních transakcí, což značně omezí jejich globální působení,“ stojí v prohlášení.

Připomeňme, že sankce byly uvaleny na největší ruské banky včetně VTB a Sberbank.

Ruská vláda dříve oznámila, že připravila plán, jak reagovat na sankce a bude podporovat podniky, které se ocitly na sankčním seznamu.

Omezení ruské centrální banky a ruských oligarchů

Kromě toho dojde i k omezení možností ruské centrální banky podporovat rubl prostřednictvím mezinárodních finančních operací.

Dále ruští bohatí občané nebudou moci získávat občanství zemí EU výměnou za investice.

„Země (které se účastnily jednání, pozn. red.) se rozhodly dále omezit možnosti ruské centrální banky podporovat kurz rublu mezinárodními finančními transakcemi. Schválené sankce jsou namířeny i proti jednotlivcům a organizacím v Rusku a dalších zemích, které podporují válku proti Ukrajině. Zejména by měla být odstraněna možnost pro bohaté Rusy získávat pro sebe a své rodinné příslušníky tzv. zlaté pasy, a tím i evropské občanství,“ stojí v prohlášení.

Na tiskové konferenci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že EU hodlá pracovat na tom, aby ruští oligarchové nemohli operovat se svými aktivy na finančních trzích.

Podle ní tato a další opatření nejen více izolují Rusko, ale „znatelně sníží schopnosti Ruska financovat válku“.

.
.
Bude to opravdu fungovat? Nebude. Psali jsme již v roce 2018, že firmy jsou na odpojení Ruska technicky i psychologicky připraveny. Přečíst si o tom můžete
a
tereza
.
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.