Ruští specialisté jsou ve Venezuele v rámci dohody o vojensko-technické spolupráci podepsané v roce 2001 s Caracasem, která nepotřebuje další schválení, řekla Moskva po zprávách o příletu dvou vojenských letadel s vojáky a nákladem.

Rusko rozvíjí své vztahy s Venezuelou „v přísném souladu s ústavou této země a při plném respektování jejich právního řádu,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

 

 

[wp_ad_camp_2]

Stávající dohoda byla ratifikována jak Ruskem, tak Venezuelou, a „nevyžaduje žádné další schválení ze strany Venezuelského národního shromáždění,“ zdůraznila.

Zacharová reagovala na žádost médií o komentář k údajnému ruskému „zasahování“ do venezuelských záležitostí.

Následné zprávy, že dva ruské vojenské letouny přepravující v sobotu kolem 100 vojáků a náklad přistály mimo Caracas, označila Organizace amerických států (OAS) za „škodlivý akt proti venezuelské suverenitě“, zatímco ministerstvo zahraničí USA tvrdilo, že to byla „bezohledná eskalace situace“ v zemi.

Americký poradce pro národní bezpečnost a jeden z nejsilnějších podporovatelů změny režimu ve Venezuele, John Bolton, byl také pobouřen a napsal na Twitteru, že: „Spojené státy nebudou tolerovat nepřátelské zahraniční vojenské síly, které by zasahovaly do společných cílů západní demokracie, bezpečnosti, a právního státu.“

 

[wp_ad_camp_2]

Washington uznal opozičního vůdce Juana Guaida, jako legitimního venezuelského prezidenta, a dokonce zvažoval tzv. „humanitární intervenci“, aby odstavil nechtěnou vládu Nicolase Madura od moci.

Zacharová odpověděla Boltonovi tím, že jeho slova dokazují, že USA stále považují „Latinskou Ameriku za oblast svých výlučných zájmů; jeho vlastní „dvorek“ a vyžaduje od něj nepopiratelnou poslušnost, stejně jako to bylo v koloniálních časech pod neslavnou Monroeovou doktrínou.

přeložila tereza | zdroj: rt.com

Velmi hezky mu to Zacharová řekla. Kabalistům a neokonům v USA se převzetí Venezuely v žádném případě již nepodaří.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.