Čínská iniciativa Nové hedvábné stezky (Belt and Road) je podle německé kancléřky Angely Merkelové důležitým projektem, ke kterému by se evropské státy rádi připojily, a zdůraznila, že spolupráce by měla být založena na reciprocitě vůči Pekingu.
„My, jako Evropané, chceme hrát aktivní roli a to musí vést k určité reciprocitě a my se o to stále trochu hádáme,“ uvedla Merkelová, jak citovala agentura Reuters.

Komentář přichází krátce po rozhovorech s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a čínským prezidentem Xi-Jinpingem, který je v současné době na státní návštěvě Francie.

 

[wp_ad_camp_2]

Čínský prezident přiletěl do Francie po své třídenní návštěvě v Itálii. V sobotu podepsali Řím a Peking memorandum o vstupu Itálie do čínské iniciativy Belt and Road. Tento krok nebyl dobře přijat evropskými národy, zejména Francií a Německem. Paříž podepsala smlouvy s Pekingem na několik miliard euro.

Očekává se, že iniciativa Nové hedvábné stezky poskytne efektivní konektivitu a podpoří spolupráci Číny s více než 152 zeměmi v jihovýchodní a střední Asii, na Středním východě, v Evropě, Latinské Americe a Africe, prostřednictvím různých infrastrukturních projektů, v duchu staré hedvábné cesty.

Projekt, který Xi-Jinping navrhl v roce 2013, slibuje pro zúčastněné země výrazné oživení světového obchodu a snížení nákladů na obchodování o polovinu. Čína investovala do ambiciózního podniku již 900 miliard dolarů, které byly vynaloženy na projekty v partnerských zemích.

přeložila trereza | zdroj: rt.com

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.