Ruský minister zahraničných vecí Sergei Lavrov vyzval USA na konferencii o nešírení jadrových zbraní, ktorá sa konala v Moskve tento piatok, aby nukleárne zbrane umiestnené v Európe boli vrátené späť na územie USA.

 

[wp_ad_camp_1]

 

„Postoj Ruska je dobre známy. Nemienime sa pridať k dohode o zákazu nuklearných zbraní…. Úplna likvidácia (nuklearných zbraní) je možná len ako súčasť úplného odzborejnia pod podmienkou, že rovanká a nerozdelená bezpečnosť bude zaručená pre všetkých, vrátane tých, ktorý vlastnia jadrové zbrane, tak ako je to popísané v dohode o nešírení jadrových zbraní.“

Press TV píše v správe:

Lavrov dodal, že svet by nemal očakávať „významné zmeny v dohľadnej budúcnosti“ z rozhovorov medzi Ruskom a USA o strategickej stabilite.

„Náš dialóg s USA pokračuje, nemôžem povedať, že by nám to umožňovalo dosiahnuť konkrétne zmysluplné rozhodnutia v najbližšej budúcnosti, ale pri najmenšom sa tento dialóg obnovil.“ povedal.

Lavrov opísal situáciu okolo dohody o jadrových zbraniach stredného dosahu (INF) z roku 1987 ako „slepú uličku“, v ktorej Washington „odmieta objasniť“ svoje obvinenia proti Rusku a čím porušilo zmluvu.

Povedal, že Moskva má svoje vlastné obavy o možnom porušení zákona vládou USA a obvinil Washington, že „mlčí“ o jeho vlastnej „bezohľadnosti“.

Lavrove komentáre sa objavili deň po tom ako podobné pripominky vyslovil Ruský prezident Vladimír Putin v rekreačnom meste Čierného mora v Sochi. Putin povedal, že Moskva by odpovedala „okamžite a podobne“ ako USA keby odstúpili od INF.

Lavrov taktiež povedal, že Rusko bolo skeptické ohľadom užitočnosti ďalších bilaterálnych rozhovorov so Spojenými štátmi americkými v zmysle Zmluvy o znížení strategických zbraní (START). Namiesto toho naliehal na rozšírenie rozhovorov o jadrovom odzbrojení.

 

[wp_ad_camp_1]

 

„Čísla nastavené existujúcou zmluvou približujú Americký a Ruský arzenál blízko k paramentrom, ktoré dosiahli iné krajiny s nukleárnymi zbraňami.“ povedal Lavrov.

Ruský minister zahraničných vecí taktiež vyzval svetové mocnosti aby podporili plán spoločne navrhnutý Ruskom a Čínou k narovnaniu konfliktu na Kórejskom polostrove tým, že urobia proaktívne diplomatické kroky.

Peking a Moskva, ktoré sú proti programu zbrojenia Severnej Kórei veria, že tento problém sa dá vyriešiť dialógom. Lavrov povedal, že neexistuje iná alternetíva k diplomatickému urovnaniu nuklearného  problému ako dialóg.

Ruský minister zahraničných vecí tiež uviedol, že Moskva je kedykoľvek pripravená viesť rozhovor s administratívou Amerického prezidenta Donalda Trumpa na všetky bilaterálne a multilaterálne otázky. „Po príchode Donalda Trumpa do administrácie Bieleho domu, sme naznačili, že sme pripravený obnoviť náš dialóg v každom ohľade a na každú tému.“

 

Preklad: anna, Zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_1]

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.