Vzhledem k tomu, že se Evropa rozhodla veřejně podporovat geneticky modifikované plodiny, Rusko, které GMO zakázalo již v roce 2016, rozšiřuje svou produkci a vývoz ekologicky pěstovaných potravin.

[wp_ad_camp_2]

Ruský prezident Vladimír Putin již v roce 2015 oznámil plán Ruska stát se největším vývozcem zdravých, ekologicky čistých a vysoce kvalitních potravin, od kterých západní výrobci „už dávno upustili“.

Soudní dvůr EU minulý týden rozhodl, že Itálie nemůže ve své zemi zakázat Evropskou unií schválené GMO plodiny.

RT uvádí:

 „V poslední době se trh s biopotravinami v Rusku zajisté rozšířil. Průmysl organicky pěstovaných potravin dostal v roce 2015 tržní ocenění ve výši 178 milionů dolarů, což je slušný nárůst, oproti roku 2010, kdy tato částka činila 116 milionů dolarů, „uvedla pro RT ekonomka Iryna Kobuta z Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) Evropy a střední Asie.
[wp_ad_camp_2]

„Euromonitor v Rusku zaznamenal také zvýšené výdaje na balené biopotraviny a nápoje. V roce 2015 si spotřebitelé koupili balené biopotraviny v hodnotě téměř 12 milionů dolarů. Rusko do různých zemí exportuje organickou pohanku, proso, vojtěšku, len a divoce rostoucí plodiny – včetně lesních plodů, hub, cedrových ořechů a bylin. Rusko též vyváží do EU organickou pšenici,“

Ačkoli se Rusko významně podílí na evropském trhu, kolem 2 miliard dolarů, což činí 11,8% celkového vývozu zemědělských výrobků z Ruska, co se týče zvýšení tohoto podílu, existují jisté překážky, připouští Kobuta.

„Hlavními překážkami pro navýšení vývozu zemědělsko-potravinářského zboží z Ruska na trh EU jsou neshoda s požadavky EU na bezpečnost potravin, malé celní dovozní kvóty uplatňované Evropskou unií na zemědělské zboží a infrastrukturní a regulační otázky. Pokud jde o vývoz biopotravin, v Rusku neexistuje žádný oficiální certifikační systém ani certifikační agentura,“ sdělila ekonomka.

Vzhledem k nedostatku řádné regulace, musí místní producenti, kteří chtějí pěstovat a vyvážet ekologicky čisté potraviny, získat oficiální certifikaci od třetích stran, jako jsou Spojené státy nebo EU, které mohou ruské výrobky oficiálně označit jako bio nebo eko, a poté musí být schopni je vyvážet mimo Rusko.
[wp_ad_camp_2]

Návrh zákona „O výrobě ekologicky pěstovaných zemědělských produktů a změnách legislativních aktů Ruské federace“ dosud nebyl přijat. Nicméně situace se zlepšila poté, co Rusko přijalo národní standard pro ekologické produkty.

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.