…..o tom, že Amerika bude odstavena na vedlejší kolej jsme v úvaze několikrát psali. Zavedení nového ruského platebního systému bylo domluveno před mnoha lety.  Nyní se stává skutečností a tvrdou reailitou, která navždy odstaví dolar na vedlejší kolej…..

07:54

[wp_ad_camp_1]

Rusko rozširuje svoje platobné karty do celého sveta. Bude americký dolár “odstavený na druhú koľaj”?

Moskva 8. mája 2017

 

Rusko a Čína, nedávno dokončili svoje alternatívne platobné systémy voči systému SWIFT, vďaka čomu im, alebo iným krajinám umožnia obísť americký dolár či akékoľvek potenciálne sankcie zo strany USA. 25. apríla Rusko predstavilo svoj ďalší platobný program v ktorom presadzuje internacionalizáciu platobnej karty Mir prostredníctvom spoločnej dohody s Mastercard

Ruský prezident Vladimir Putin

V skutočnosti  Rusko je už teraz prepojené s Čínou, ktorá má podobný systém kreditných a debetných kariet známy ako Union Pay a kde čínska verzia je už najväčšou  platobnou kartou na svete.

Medzi predstaviteľmi Ruského národného systému platobných kariet (NSPK) a Mastercard prebiehajú rokovania o spoločných kartách, ktoré sa budú pravdepodobne nazývať  Mir-Mastercard, uviedol v utorok ruský denník Vedomosti.

Podľa mediálneho oddelenia, NSPK a Mastercard budú produkovať 40 miliónov spoločných debetných kariet, ak výsledok rokovaní bude pozitívny. V Rusku bude karta fungovať ako Mir, zatiaľ čo v zahraničí bude fungovať ako karta medzinárodného platobného systému. Informoval o tom portál The Daily economist 

Noviny dodali, že ruská centrálna banka a NSPK rokovali s Visa od konca predchádzajúceho roka. NSPK tiež údajne podpísala dohody o spoločných kartách s japonskou JCB, American Express a Union Pay.

Národný platobný systém Mir začal pôsobiť v Rusku 1. apríla 2015. Systém bol vytvorený po tom, čo Visa a MasterCard zastavili funkčnosť  niektorých kreditných kariet vydaných ruskými bankami kvôli americkým sankciám uloženým voči Rusku. Mir, ktorý prevádzkuje NSPK, sa snaží zabezpečiť suverenitu národného platobného systému a zabezpečiť spracovanie domácich transakcií pomocou ruských bankových kariet.

Vzhľadom na to, že Rusko a Čína naďalej rozširujú vytváranie svojich alternatívnych finančných systémov, ktoré nielen budú konkurovať, ale dokonca aj prekonajú západné modely, možnosť, že stále viac krajín a spotrebiteľov bude prechádzať na alternatívy voči doláru, sa stáva veľmi pravdepodobná. Čína má v úmysle využívať svoje systémy v rámci iniciatívy Silk Road a Rusko rovnako v snahe kontrolovať globálne trhy s energiou.

Samuel Gdovin

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.