Anatolij Antonov, veľvyslanec Ruskej federácie vo Washingtone, varoval USA, že „neexistuje koncept obmedzeného konfliktu tohto druhu“.

Ruský diplomat uviedol, že americkí vojenskí plánovači „zjavne dúfajú, že sa USA budú môcť skryť v zámorí v prípade, ak sa v Európe použijú jadrové zbrane“. Varoval pred takýmto dobrodružstvom.

„Je možné vážne predpokladať, že akékoľvek použitie jadrových zbraní môže rýchlo prerásť z miestneho alebo regionálneho konfliktu na globálny,“ napísal v článku publikovanom časopisom National Interest.

USA sú v provokáciách majstri

Podľa Antonova riziko rastu napätia pochádza z USA, nie Ruska. „Washington už desaťročia napáda ruské hranice rozširovaním NATO. Tiež rušením rôznych zmlúv o kontrole strategických zbraní s Ruskom,“ pripomenul.

„Vyhlásenia Moskvy, že ruská národná bezpečnosť je ohrozená, boli jednoducho dlhodobo ignorované. To nás presvedčilo, že USA chcú jednoducho získať bezpečnostné výhody a dosiahnuť globálnu vojenskú nadradenosť,“ doplnil Antonov.

Treba pripomenúť, Antonov sa pred tým, než začal viesť Ruské veľvyslanectvo v USA, zaoberal otázkami súvisiacimi so znížením počtu jadrových zbraní, vojenskou transparentnosťou a znížením strategických rizík na Ministerstve zahraničných vecí Ruskej federácie. To znamená, že dobre vie, o čom hovorí.

Tentoraz to USA už „neprejde“

Ruský diplomat varoval „všetky zainteresované strany“. „Ak bude Rusko presvedčené, že jeho existenciu ohrozujú USA a ich spojenci, použije jadrové zbrane. Tak je to i uvedené vo vojenskej doktríne našej krajiny,“ zdôraznil Antonov.

Ruský veľvyslanec preto vyzval Washington, aby „zmiernil svoju nepriateľskú rétoriku a politiku. Zároveň rešpektoval záujmy ruskej národnej bezpečnosti. A spolu s ďalším jadrovými krajinami potvrdil prísľub pracovať na zabránení použitia zbraní“.

Mimochodom, špekulácie, že Rusko by mohlo využiť svoj jadrový arzenál „na kompenzáciu svojich zlyhaní na medzinárodnej scéne“, sa v západných médiách začali šíriť ešte predtým, než Moskva koncom februára tohto roka začala svoju vojenskú operáciu na Ukrajine.

Posledné kolo špekulácií a varovaní vysokých západných predstaviteľov prišlo v reakcii na prejav ruského prezidenta Vladimíra Putina minulý týždeň.

Ruská federácia nechce skončiť ako Sovietsky zväz

V ňom Putin povedal, že USA chcú rozdeliť Rusko rovnakým spôsobom ako niekdajší Sovietsky zväz. Varoval, že Moskva ale tentoraz použije všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, aby ochránila územnú celistvosť Ruskej federácie.

Preložil g. / Zdroj: Pravda.ru

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.