Biologové ze Státní univerzity v Nižním Novgorodu (NGU) objevili protinádorové vlastnosti včelího jedu a vytvořili přípravek, který potlačuje růst některých druhů nádorů. O tomto vynálezu informovali na Mezinárodním kongresu včelařství v Istanbulu.

[wp_ad_camp_2]

„V současné době provádíme experimenty s přípravkem, který obsahuje chitozan, nano částice zlata a včelí jed. Ukázali jsme, že tento preparát vypracovaný kolegy z chemické univerzity NGU potlačuje růst zhoubných nádorů. Prověřujeme účinek tohoto léčiva na krysách již po dobu několika let, a přestože pro jeho definitivní vyzkoušení je potřeba ještě hodně času, moc se těšíme na ten den, když konečně dokáže zachraňovat životy nemocných rakovinou,“ vypráví Anna Derjuginová, bioložka z Institutu biologie a biomedicíny NGU.

V poslední době se vědci aktivně zajímají o to, jak různé jedy a extrakty ze zvířat a rostlin působí na zdraví a rakovinové buňky. Tyto výzkumy již přivedly k několika zajímavým objevům, například před sedmi lety vědci objevili, že jed brazilské vosy Polybia paulista může zničit rakovinové buňky, přímo je trhá na části, aniž by zasáhl zdravé tkáně.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.