Také Vám v poslední době selhávala technika? Pokud ano, nejste sami. Bohužel nemáme mnoho teorií o tom, proč by tomu tak mohlo být, než tu, že zemské magnetické póly dělají neplechu – opět.

Podle zprávy v časopisu Nature se zdá, že severní magnetický pól ustupuje nerovnoměrnou rychlostí směrem od Kanady k Sibiři. Přestože není neobvyklé, že zemské magnetické póly každým rokem putují několik kilometrů, geologové tento nedávný jev nedokážou vysvětlit.

 

[wp_ad_camp_2]

„Zdá se, že pozice severního magnetického pólu je řízena dvěma velkými částmi magnetického pole, z nichž jedna se nachází pod Kanadou a jedna pod Sibiří,“ řekl Phil Livermore z oddělení geomagnetismu na Univerzitě v Leeds ve Velké Británii na posledním setkání Americké geofyzikální unie. „Sibiřská část magnetického pole vyhrává soutěž.“

Magnetické pole planety je v jádru tvořeno roztaveným železem, které je vířeno konvekčním prouděním. Situace vede ke složitému vzoru magnetismu, který je často obtížné modelovat a předvídat.

V roce 2016 se pod Jižní Amerikou objevil neobvykle silný geomagnetický puls. Předpokládá se, že tento výskyt přispěl k nedávným změnám pod Kanadou. Geologové však stále neví, proč magnetické pole pod severoamerickou zemí oslabuje.

Obvykle by údaje z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) umožnily vhled do této situace. Kvůli nedávnému odstavení americké vlády byl ale Světový magnetický model (WMM), který je vydáván každých pět let, odložen nejméně do 30. ledna.

 

[wp_ad_camp_2]

Vzhledem k tomu, že magnetické pole je základem mnoha forem navigace, existuje možnost, že by pohyb zemských magnetických pólů mohl ovlivnit všechna navigační zařízení od malého kompasu až po pokročilý navigační systém. Doufejme, že tomu tak nebude; geologové však zůstávají na pozoru.

Poslední teorie o tom, proč se zemské póly mění, se týká fenoménu známého jako „geomagnetický obrat“. V podstatě dochází k tomu, že magnetické póly doslova mění strany. Předpokládá se, že za posledních 20 milionů let k tomu došlo každých 20 až 30 tisíc let.

pro tadesco přeložila Jena | zdroj: 9

Přidávám fotky od čtenáře, jak se mu „zbláznily“ hodiny…

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.