Pokud si tuto otázku položíte až v okamžiku, až zhasnou světla, bude to jednoznačně trochu pozdě. Stále více nabývá na důležitosti, zavčasu se připravit na blackout. Jak jsme již dříve informovali, považuje i spolková vláda nebezpečí celoplošného, dlouho trvajícího výpadku elektrického proudu v Německu v současné době za reálné. K tomu slouží pokrytecká zdůvodnění jako např. kybernetické a teroristické útoky a sabotáže. Přičemž každý občan, který si ještě zachoval v tomto blázinci zvaném Německo svůj zdravý selský rozum, ví, že pravým důvodem hrozícího blackoutu je energetický přechod.

[wp_ad_camp_2]

Hektický shon spolkové vlády by měl být budíčkem i pro toho posledního spáče v Německu. Nejpozději v tomto okamžiku je nutné se zamyslet nad tím, jak by se měl každý na tuto událost co nejlépe připravit, neboť otázkou již není, zda k blackoutu dojde, ale kdy se tak stane.

Následky plošného výpadku elektrického proudu

Nejprve je třeba zjistit, že se jedná o plošný, dlouho trvající blackout, který nemá nic společného s místními událostmi tohoto typu, tak jak jsme to doposud znali. Mluvíme zde o události, která ohrožuje životy a může končit smrtí mnoha lidí.

V současné době už nekončí elektrická síť na státních hranicích, je evropská. V zásadě platí: Čím větší je území výpadku, tím těžší bude opětovně síť zprovoznit, neboť všechno musí být v souladu. Hovořili jsme s operačním bezpečnostním inženýrem. Zdůraznil, že nová konfigurace našeho zdroje napájení vytvořila situaci, která zde ještě nikdy nebyla a staví poskytovatele energie nyní před obrovskou výzvu. Proto je naprosto nemožné předpovědět, jak dlouho by takový celoplošný výpadek elektřiny mohl trvat. S postupem energetického přechodu se stále více pouštíme na toto nové území, což zvyšuje pravděpodobnost výpadku na několik týdnů.

[wp_ad_camp_2]

V tomto článku vycházíme z nejhoršího možného scénáře. O tomto tématu je možné napsat celé knihy, proto může následující dvoudílný článek nabídnout jen hrubý přehled. Měl by však být alespoň trošku nápomocný.

Dodávka energie

Takže nyní jsme bez proudu. To znamená: bez světla, rádia, televize, internetu, elektrických spotřebičů atd. Nic s elektrickou šňůrou nebo vypínačem nefunguje. To jsou samozřejmě jen primární důsledky. K těm závažnějším sekundárním důsledkům se ještě dostaneme. Nejhorší na tom je, že po nějaké době je člověk naprosto odstřižen od jakýchkoliv informací. Člověk sedí do slova a do písmene ve tmě.

Opatření:

V první řadě je nutné dodat, že v případě blackoutu budou dvě skupiny „připravených:“ na jedné straně majitelé domů a na druhé straně nájemci bytů, popř. majitelé bytů v soukromém vlastnictví. Ten, kdo bydlí ve vlastním domě, má na základě většího prostoru také znatelně lepší možnosti, jak se zabezpečit. Solární panely s bateriemi umístěné na střeše, jsou sice dosti drahé, ale mohou zabezpečit napájení nebo jeho část.

[wp_ad_camp_2]

Pojistková skříň domu po úpravě. Otočným spínačem je možné přepnout na nouzové napájení.

Je také vhodné zakoupit nouzový generátor, který je elektrikářem odborně připojen k napájení domu. Za tímto účelem musí být v pojistkové skříni domu instalováno odpovídající připojení včetně přepnutí ze síťového provozu na nouzové napájení. Tímto způsobem – v závislosti na výkonu zařízení – lze elektrickou síť v domě udržovat zcela nebo alespoň částečně. To samozřejmě platí, pouze pokud máme pro generátor k dispozici dostatek paliva. Obrovskou výhodu mají lidé, kteří vlastní dieselový generátor a v domě vytápějí v poslední době strašně odsuzovaným topným olejem. Mohou tak pomocí čerpadla s hadicí odčerpat z olejové nádrže palivo pro generátor. Pokud bude nádrž v době blackoutu více méně dobře naplněna, nebude nedostatek paliva pro nouzový agregát žádným problémem. Ti, kteří vlastní generátor poháněný benzínem, mají nevýhodu, protože ve většině spolkových zemí je povoleno uskladnit v kanystru v garáži jen 20 litrů benzínu.

Ať už generátor máte nebo ne, doporučujeme také zakoupit petrolejové lampy, svítidla na baterie nebo klikové dynamo, abyste neseděli ve tmě. Jak naschvál se může stát, že generátor nenaskočí. Také rádio na baterie, solární nebo klikový pohon patří k nouzovému vybavení. Dokud se ještě nějak bude někde vysílat, získáte tím informace. Následující radě byste se neměli smát: Důležité jsou i knihy a deskové hry. Den je dlouhý a bez televize, mobilu a internetu je ještě delší.

[wp_ad_camp_2]

Zásobování pitnou vodou

Jak jsme zjistili, místní rozvodné sítě mají havarijní plán, který využívá nouzové generátory energie k zajištění dodávky vody po dobu až 72 hodin. Bližší informace není možné zjistit, protože interní nouzové plány nejsou přístupné veřejnosti. Je však dosti pravděpodobné, že zásoby paliva komunálních služeb jsou omezené, a proto se dodávka pitné vody přibližně po třech dnech zhroutí. To znamená: žádná voda z vodovodu a žádné splachování toalety. Dodávka pitné vody z tankerů se také zhroutí po období X kvůli nedostatku paliva.

Opatření:

Nyní jsme opět u problematiky bytů:

V bytě by neměl být problém uskladnit zásobu lahví pitné vody na dobu čtyř týdnů. Ať už se jedná o dům nebo byt – pro všechny platí: Když se objeví první známky výpadku, okamžitě nechte vanu naplnit až po okraj studenou vodou. Takže máte dobrou zásobu vody. Po 1-2 dnech je vhodné vodu před pitím převařit.

[wp_ad_camp_2]

Součástí nouzového vybavení je také toaleta pro kempování. Místo chemických přísad lze použít také dřevěné uhlí k potlačení nepříjemného zápachu.

Ve velkoměstech se v této souvislosti může situace dostat až do stavu, že se bude podobat středověké Paříži: Bude to příšerně zapáchat, když lidé ve velkoměstech vyhodí výkaly na ulici. Co se týče zásobování vodou, rádi mohou být ti, kteří mají na své zahrádce ruční pumpu podzemní vody – pokud k blackoutu nedojde v zimním období. Pokud máte v domě vlastní zásobování vodou, kterou pohání do potrubí celoročně elektrické čerpadlo, bude toto závislé na tom, zda vlastníte nouzový elektrický agregát a odpovídající zásoby paliva.

Benzín, topný olej a plyn

Je naprosto zřejmé, že občané postižení blackoutem nejdříve přijdou o svou mobilitu. Benzínová čerpadla, posuvné dveře vchodu čerpací stanice i pokladna potřebují elektřinu. Takže nebude fungovat vůbec nic a vaše auto má k dispozici jen to, co bude mít v tu chvíli ve své nádrži, popřípadě to, co máte navíc v rezervě v kanystru na benzín. Můžete mluvit o štěstí, pokud budete v případě blackoutu doma a ne někde na dlouhé cestě. Kdybyste měli někde v půli cesty prázdnou nádrž, uvíznete, protože pak už nepojede ani žádný vlak, který by vás mohl dopravit domů a pochybuji, že seženete hotelový pokoj. Jak vidíte, bude k tomu patřit i pořádná dávka štěstí, abyste v případě celoplošného výpadku elektrické energie nebyli ve špatnou chvíli na špatném místě. Pokud budete doma a vlastníte generátor energie, je každopádně palivo mnohem lépe využito zde, než v autě. Vzhledem k tomu, že jsme právě ve špatné době, pokud by vás popř. nás zastihl blackout v nejhlubší zimě, bude to kritické, protože nebude fungovat ani žádné topení. Je jedno, čím topíte, každý moderní systém potřebuje elektřinu.

[wp_ad_camp_2]

Opatření:

Jak již bylo zmíněno, ti, kteří mají olejový ohřívač a dieselový generátor s domácím připojením, si mohou mnout ruce. Ti budou mít v celém domě útulně teplo, pokud nádrž s palivem nebude skoro prázdná. I zde budeme mít dvě skupiny lidí. Majitelé domů jsou oproti nájemcům ve výhodě, pokud se na to dostatečně připravili. Ale ani nájemci a obyvatelé bytů v soukromém vlastnictví nemusejí mrznout, stejně jako majitelé domů s jiným systémem vytápění. Doporučujeme jako zabezpečovací opatření pořízení keramických plynových kamen, které se používá v oblasti kempování. Spotřebiče do 14 kw je možné používat ve vnitřním prostoru bez komínu, pokud je tak dovoleno v provozním návodu spotřebiče.

Samozřejmě je nutné prostor pravidelně a dobře větrat, což samozřejmě znamená i ztráty tepla. Pokud však nechcete riskovat svůj život, je toto nevyhnutelnou podmínkou. Mimo to budete potřebovat plynový vařič, na kterém si budete moci ohřát potraviny a převařit vodu. Oba tyto systémy je nutné opatřit plynovou bombou. Běžné velikosti jsou 5 a 11 litrů.

Pro tadesco přeložila marki | Zdroj: pi.news.net

V České republice můžeme slyšet v posledních týdnech zprávy o odstávce jaderných bloků našich elektráren, údajné napadení kybervirem OKD a nemocnice. Náhody neexistují….

Pokud byste rádi podpořili překlady, můžete tak učinit na známý bankovní účet vedený u Fio: 2901269209 / 2010

Platby ze Slovenska: 2901269209 / 8330 (IBAN: SK0683300000002901269209, SWIFT: FIOZSKBAXXX)

Děkujeme.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.