…..pro čtenáře tadesca je to dlouho známá pravda, pro vědce naprostá novinka? No podívejme se. Dnes v době internetu jenom hlupáci a nevzdělaní lidé si mohou nechat dát chemoterapii….

Vedci zistili, že chemoterapia zvyšuje množstvo rakovinových buniek a šíri rakovinu

Snáď neexistuje človek, v ktorom by chemoterapia nevzbudzovala strach.

Napriek tomu, väčšina pacientov s onkologickým ochorením sa nechá na ňu presvedčiť, pretože lekári zdôrazňujú ako jej prínosy predčia nepríjemné vedľajšie účinky.

Bohužiaľ, nová štúdia ukázala, že podstúpenie chemoterapie pred chirurgickým zákrokom v skutočnosti zvyšuje množstvo rakovinových buniek v krvi a šíri rakovinu aj do ďalších, dovtedy zdravých častí tela.

Tento nový poznatok tak len ďalej nabúravá tradičnú predstavu o chemoterapii ako efektívnom lieku na rakovinu.

[wp_ad_camp_2]

Čo zistila štúdia o účinkoch chemoterapie

Podľa štúdie publikovanej v žurnále Science Translational Medicine, niekoľko klasických chemoterapeutických liekov proti rakovine prsníka spôsobilo, že množstvo mikroskopických štruktúr v nádoroch prsníka začalo rásť.

Ide o jav nazývaný „nádorové metastázovanie do mikroprostredia (TMEM)“, ktoré umožňuje bunkám invazívnych druhov rakoviny oddeliť sa od materského nádoru a začať cirkulovať telom.

Jedná sa o veľmi podstatný objav, pretože sú to práve metastázy v odľahlých častiach tela, ktoré onkologických pacientov usmrcujú, nie pôvodný primárny nádor.

[wp_ad_camp_2]

V spomínanej štúdii vedci použili 4 modely na myšiach, u ktorých sa rozvinula rakovina prsníka.

Ich cieľom bolo simulovať ľudské pacientky, ktorým sa pred operáciou podá najprv chemoterapia, aby sa pomocou nej zmenšil nádor v prsníku a odstránili rakovinové bunky, ktoré sa mohli dostať do priľahlých lymfatických uzlín.

Štúdia dospela k záveru, že u myší, ktorým podali chemoterapiu paclitaxel, sa vyskytovalo 2 až 3 krát viac TMEM buniek ako u tých, ktorým sa chemoterapia nepodala.

Navyše, aktivita týchto rakovinových buniek bola taktiež zvýšená, čo sa prejavilo vyššou koncentráciou makrofágov a tiež vyššou tvorbou krvných ciev vyživujúcich nádor.

Ako by hrozných zistení nebolo málo, liečba paclitaxelom taktiež zdvojnásobila množstvo metastázujúcich buniek v krvi, čo viedlo k vzniku metastáz hlavne na pľúcach.

[wp_ad_camp_2]

3 druhy chemoterapie, ktoré podporujú metastázovanie rakoviny

Paclitaxel nie je jediný druh chemoterapie, ktorý podporuje metastázovanie rakoviny do iných častí tela.

Okrem neho sa podobné účinky spozorovali aj u ďalších dvoch chemoterapií bežne používaných pri rakovine prsníka:

  • cyclofosfamíd
  • doxorubicín

Oba z uvedených liečiv viedli podobne ako paclitaxel jednak k zvýšenej TMEM aktivite, ako aj väčšiemu množstvu miest, kde k tomu dochádzalo a tiež k zvýšenému počtu rakovinových buniek cirkulujúcich v krvi.

[wp_ad_camp_2]

Aby vedci zistili, ako sa výsledky z testov na myšiach zhodujú s ľuďmi, odobrali pomocou biopsie vzorky z 20 pacientiek s rakovinou prsníka pred a po aplikácii uvedených druhov chemoterapie.

U všetkých ľudských pacientiek sa potvrdili zistenia pozorované u myší. Navyše, u 5 pacientiek dokonca TMEM aktivita sa zvýšila až 5-násobne!

[wp_ad_camp_2]

Záver

Bohužiaľ, po týchto zisteniach sa chemoterapia dá len ťažko nazvať liekom na rakovinu. Hoci by bolo nefér povedať, že nemá žiadne účinky, pravdou je, že väčšina pacientov je po nej ešte viac chorá ako pred ňou.

Navyše, chemoterapia prináša so sebou aj množstvo veľmi nepríjemných vedľajších účinkov.

Každý z nás už počul o príznakoch ako sú nevoľnosti či vypadávanie vlasov. Nové štúdie však prinášajú správy, že dochádza po nej aj k poškodeniu mozgu.

Jedna takáto štúdia z Fakulty medicíny pri Standfordskej univerzite zistila, že ženy s rakovinou prsníka, ktoré odstúpili chemoterapiu, mali výrazne znížené kognitívne schopnosti v častiach mozgu zodpovedných za plánovanie, pamäť a logické myslenie.

Všetko to sa zdá byť priveľkou cenou za to, čo v konečnom dôsledku ešte viac prispeje k šíreniu rakoviny namiesto toho, aby ju to liečilo.

Zdroj: (09)

[wp_ad_camp_2]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.