Obrat zboží mezi Ruskou federací a SRN se znovu zvýšil, a to nehledě na hrozby prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zavést sankce proti německým společnostem, píše Das Handelsblatt.

Jak upřesňuje autor článku Mathias Brüggmann, objem obratu zboží mezi Ruskem a Německem se zvýšil o 8,4 % a činil 61,9 miliardy eur. Oznámila to Rusko-německá zahraničněobchodní komora (AHK) s odvoláním na informace Spolkového statistického rezortu SRN.

Přitom dovoz z Ruska do SRN se ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 14,7 % a činil 36 miliard eur. Zvýšil se o 0,6 % také německý vývoz do Ruské federace — na 25,9 miliardy eur, podotýká novinář.

 

[wp_ad_camp_2]

„Zlepšilo to naše očekávání na rok 2019,“ prohlásil předseda Rusko-německé zahraničněobchodní komory Mathias Schepp.

V letech 2014 až 2016 se obrat zboží mezi Ruskou federací a Německem snížil o 46 %. Situaci tehdy zhoršily západní sankce „kvůli ruské anexi poloostrova Krym“ a odvetné ruské embargo.
Zároveň v Rusko-německé zahraničněobchodní komoře i ve Východním výboru německé ekonomiky varovali o negativních následcích možných amerických sankcí proti německému byznysu. Jde o to, že pán Bílého domu Donald Trump už dávno vyhrožuje zavedením sankcí proti všem firmám, které se účastní projektu ruského plynovodu Severní proud 2, vysvětluje novinář.

Mathias Brüggmann pokládá rovněž za příznačné, že Rusko poprvé od roku 2006 dosáhlo proficitu obchodní bilance s Čínou. Podle informací Federální celní služby Ruské federace se zvýšil obrat zboží mezi oběma zeměmi v roce 2018 o 24,5 % — na 108,3 miliardy dolarů. Ruský vývoz do Číny činil 56,1 miliardy dolarů, dovoz z Číny do Ruska — 52,2 miliardy USD.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.