;

Ministr obrany Lubomír Metnar o víkendu prohlásil, že jestli se z Afghánistánu stáhne americká armáda, Češi ji budou následovat. I když se přednedávnem mluvilo o tom, že AČR v Afghánistánu chrání i Česko. Svým prohlášením Metnar dost podpořil další spekulace o českém vazalství vůči Západu, píše komentátor Tomáš Vyoral v článku na portálu Prima.

Jak uvádí Vyoral, ministr obrany Lubomír Metnar bude zřejmě podobným případem jako ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten se totiž podle jeho názoru, navzdory skutečným zájmům ČR, snaží prosadit prakticky všechno, co k němu zavane z Bruselu.

„Stačí umět číst a poslouchat/kopírovat USA? Já to teda beru, šéfe,“ nenechavá Vyoral na české zahraniční politice nit suchou.

Komentátor se dále podělil také o své dojmy z tiskové konference ministra obrany.
Měl jsem z něj pocit, že by bez papíru nezvládl jedinou větu. A vzhledem k nezáživnému projevu, u něhož jsem měl pocit, že občas možná ani neví, co mu tam náměstci, poradci nebo kdo další sepsali, bych příště raději pozval na reprodukci textu raději Aloise Švehlíka nebo Miroslava Donutila,“ píše.

 

Autor se také pozastavil nad Metnarovým rozhovorem s deníkem Právo. V něm ministr obrany mimo jiné uvedl: „Pokud dopadne dobře politické jednání a povede k vnitropolitické stabilitě Afghánistánu, tak by se bezpečnostní situace nemusela zhoršit. Pokud dojde ke změnám a dojde třeba ke snížení počtu nebo ke stažení amerických vojáků, tak my na to budeme adekvátně reagovat. Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také.“

„Což o to, já osobně jsem proti českému vazalství v rámci válečných — pardon obranných — intervencí po celém světě. Ale pokud mě paměť neklame, ministr tento můj názor ještě před několika měsíci nesdílel. Takže najednou můžeme Afghánistán opustit a neriskujeme naše bezpečí? Pokud Američani písknou, tak Metnar zavelí ‚abfahrt‘?“ zavtipkoval komentátor.

Vyoral s velkou nadsázkou a humorem uvedl, že na funkci ministra by mohl být klidně delegován jen jeden překladatel, který by překládal pokyny.

„A propos, pane Metnare… Vojákům ještě prázdniny neslibujte, protože by se taky mohlo stát, že je třeba z Afghánistánu budete muset přeposlat rovnou do Venezuely,“ uzavřel situaci.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.