Společný vyšetřovací tým (JIT) k případu pádu Boeingu-777 na nebi nad Donbasem ilustroval svá zjištění starými daty, včetně zpráv ze sociálních sítí.

Vypadá to jako další z řady nevěrohodných divadel pro média, která mají hodit vinu na Rusko a lze konstatovat, že celé vyšetřování se stalo karikaturou, zdiskreditovalo se a učinilo z něj propagandistický paskvil. Ukazuje se, že od počátku nebylo cílem nizozemského týmu vyšetření tragédie, ale obvinění Ruska metodou – „nehodící škrtněte“.

[wp_ad_camp_2]

 

JIT zveřejnil novou zprávu a jmenoval jména čtyř podezřelých – tři Rusy a jednoho Ukrajince. Jako důkaz byly použity informace z pochybných zdrojů, jako jsou fotografie ze sociálních sítí, již známé výňatky z rozhovorů Girkina a Borodaja (osob údajně zapojených do případu) a zprávy z internetu.V Rusku byla tato zjištění označena za neopodstatněná a neprofesionální. Moskva již dříve zjistila závislost vyšetřování na nekompetentních zdrojích.

Například, náměstek ruského generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko řekl v rozhovoru s RIA Novosti, že nepochyboval o všech informacích ze sociálních sítí, ale uvedl, že se JIT spoléhal na neověřená data, zatímco ignoruje nevyvratitelné důkazy z ruské strany.

Malajský Boeing-777, letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července 2014 u Doněcka na východní Ukrajině. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Většina obětí byla státní příslušníci Nizozemska.

Kyjev obviňoval z pádu letadla opolčence. Ti odpověděli, že nemají prostředky, které by umožnily letadlo v této výšce zasáhnout.

[wp_ad_camp_2]

 

Šetření vede mezinárodní tým vedený Nizozemskem. Ve své zprávě tvrdí, že raketový systém Buk, který zasáhl Boeing, byl z Ruska přivezen a poté se vrátil a nyní hodlá zjistit, kdo vypravil Buk na Ukrajinu (dospěli k závěru, že posádka Buku sama o tomto údajném přesunu nerozhodla).

Moskva se už vyjádřila k zaujatosti vyšetřování, k němuž nebyla přizvána, a jehož závěry vycházejí pouze z údajů získaných z Ukrajiny a kategoricky odmítá obvinění ze zapojení do pádu letadla.
A stačí si shrnout některá základní fakta.
 

Experimenty ruského koncernu Almaz-Antey, hlavního podniku na výrobu systémů protivzdušné obrany, včetně komplexů Buk, také potvrzují, že Boeing byl sestřelen z území kontrolovaného ukrajinskou armádou. Tyto informace však vyšetřovatelé ignorovali.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že všechny rakety diskutovaného typu byly po roce 2011 demontovány. Naopak typ rakety, jejichž fragmenty vyšetřovací tým ukázal na tiskové konferenci, byl podle Ruska v majetku ukrajinské armády. Vyšetřovací tým to označil za nedůvěryhodné.

Zvláště pozoruhodná je absence záznamu ukrajinských dispečerů s letem MH17. To asi vyšetřovací tým netrápí. A zdá se, k úžasu a k neuvěření, že jaksi chybí i rozšifrování tzv. černých skříněk.

[wp_ad_camp_2]

 

A naprosto rozkošné je prohlášení nizozemského prokurátora Freda Westerbekeho, že vyšetřování společného vyšetřovacího týmu pro havárii MH17 nepovažuje radarové údaje (které poskytla ruská strana) za klíčové pro vyšetřování, neboť představují pouze zlomek celkového množství shromážděných údajů.

Není se co divit, že už dříve ruský prezident Vladimir Putin k tomu prohlásil, že Moskva může uznat výsledky vyšetřování jen pokud se na něm bude plně podílet.

A nakonec pár slov jedné ze zúčastněných stran: Malajský premiér Mahathir Mohamad vyjádřil nespokojenost s výsledky práce Společného vyšetřovacího týmu (JIT) v případě pádu Boeingu na Ukrajině v červenci 2014 a nazval je politizovanými a protiruskými.

[wp_ad_camp_2]

 

„Jsme velmi nešťastní. Od samého počátku bylo toto vyšetřování zpolitizováno a bylo prováděno za účelem nalezení způsobů, jak obvinit Rusko z nelegálních akcí,“ citovalo premiér vydání deníku The Star. Dodal, že „vyšetřovatelé před protudování spisu prohlásili, že to udělalo Rusko.“

„Potřebujeme důkaz o vině Ruska, na tom, co se stalo. Ale zatím neexistuje žádný důkaz, jen zvěsti,“ dodal Mohamad.

zdroj: 9
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.