Válečné lodě indického námořnictva budou nasazeny v Perském zálivu. V Novém Dillí oznámili, že jejich cílem je chránit lodě plující pod indickou vlajkou. Zpráva přichází několik hodin poté, co Íránské revoluční gardy sestřelily americký průzkumný dron.

„V Ománském a Perském zálivu byly nasazeny lodě Čennai a Sunayna, jejichž cílem bude provádět operaci na zajištění bezpečnosti námořní přepravy. V oblasti bude nasazen i průzkumný letoun,“ informovalo ve čtvrtek indické námořnictvo.

[wp_ad_camp_2]

 

Jejich mise dostala název Operace sankalp (odhodlání, pozn. red.). Uvádí se, že torpédoborec Čennai minulý měsíc úspěšně provedl cvičné testy střel středního doletu izraelsko-indického protiletadlového systému Barak 8. Loď indické výroby o výtlaku 7,5 tisíc tun je 163 metrů dlouhá a 17,4 metry široká.

Sestřelení amerického dronu

Ve čtvrtek Íránské revoluční gardy informovaly o tom, že se jejich systémům protivzdušné obrany podařilo sestřelit americký bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk. Podle Íránců se stroj dostal do íránského vzdušného prostoru a byl sestřelen nedaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že aktivity sestřeleného dronu byly provokační.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Vyslovujeme rozhodný protest proti podobným agresivním a provokačním akcím, varujeme před protizákonným a agresivním porušením vzdušného prostoru naší země jakýmkoli objektem nebo letounem, před jakýmkoli útokem na území Íránu a narušením hranice,“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví a poznamenal, že odpovědnost za narušení íránských hranic spadá na narušitele.

Americké velení CENTCOM sestřelení stroje potvrdilo, ale trvá na tom, že byl dron v mezinárodním vzdušném prostoru. „Americké drony nad íránským územím nebyly,“ prohlásil zástupce CENTCOMu a kapitán Bill Urban.

„Írán udělal velkou chybu!“ napsal americký prezident Donald Trump na svůj Twitter.

zdroj: 1

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.