Válečné lodě indického námořnictva budou nasazeny v Perském zálivu. V Novém Dillí oznámili, že jejich cílem je chránit lodě plující pod indickou vlajkou. Zpráva přichází několik hodin poté, co Íránské revoluční gardy sestřelily americký průzkumný dron.

„V Ománském a Perském zálivu byly nasazeny lodě Čennai a Sunayna, jejichž cílem bude provádět operaci na zajištění bezpečnosti námořní přepravy. V oblasti bude nasazen i průzkumný letoun,“ informovalo ve čtvrtek indické námořnictvo.

 

Jejich mise dostala název Operace sankalp (odhodlání, pozn. red.). Uvádí se, že torpédoborec Čennai minulý měsíc úspěšně provedl cvičné testy střel středního doletu izraelsko-indického protiletadlového systému Barak 8. Loď indické výroby o výtlaku 7,5 tisíc tun je 163 metrů dlouhá a 17,4 metry široká.

Sestřelení amerického dronu

Ve čtvrtek Íránské revoluční gardy informovaly o tom, že se jejich systémům protivzdušné obrany podařilo sestřelit americký bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk. Podle Íránců se stroj dostal do íránského vzdušného prostoru a byl sestřelen nedaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že aktivity sestřeleného dronu byly provokační.

 

 

 

„Vyslovujeme rozhodný protest proti podobným agresivním a provokačním akcím, varujeme před protizákonným a agresivním porušením vzdušného prostoru naší země jakýmkoli objektem nebo letounem, před jakýmkoli útokem na území Íránu a narušením hranice,“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví a poznamenal, že odpovědnost za narušení íránských hranic spadá na narušitele.

Americké velení CENTCOM sestřelení stroje potvrdilo, ale trvá na tom, že byl dron v mezinárodním vzdušném prostoru. „Americké drony nad íránským územím nebyly,“ prohlásil zástupce CENTCOMu a kapitán Bill Urban.

„Írán udělal velkou chybu!“ napsal americký prezident Donald Trump na svůj Twitter.

zdroj: 1

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.