Sarah Son, FOTO REUTERS

SEOUL (Reuters) – Severní Korea provádí veřejné popravy na březích řek a na školních prostranstvích a na tržištích za činy, jako je krádež mědi z továrenských strojů, distribuce médií z Jižní Koreje a prostituce, uvádí středeční zpráva.

Zpráva, kterou vypracovala nevládní skupina v Soulu, uvádí, že mimosoudní rozhodnutí pro veřejné popravy jsou často ovlivňována „špatným“ rodinným zázemím nebo vládní kampaní, aby odradila od určitého druhu chování.

[wp_ad_camp_1]

Dočasná justiční pracovní skupina (TJWG) uvedla, že její zpráva se zakládá na rozhovorech s 375 severokorejskými defektory z izolovaného státu za dobu dvou let.

Reuters uvádí, že nemohlo nezávisle ověřit svědectví přeběhlíků zmíněných ve zprávě. TJWG se skládá z aktivistů a výzkumníků v oblasti lidských práv a vede ji Lee Younghwanem, který v Severní Koreji pracoval jako advokát lidských práv.

Většinu svých finančních prostředků získává od Národní nadace pro demokracii založené v USA, která je zase financována Kongresem USA.

Cílem zprávy TJWG je zdokumentovat místa veřejných poprav a masového pohřbívání, o nichž skupina tvrdí, že se ještě nikdy  neuskutečnily, aby podpořily mezinárodní tlak na postavení před spravedlnost těch, kteří jsou za tyto zločiny proti lidskosti odpovědní.

„Mapy a doprovodná svědectví vytvářejí obraz o rozsahu tyranie, ke které po desetiletí docházelo,“ uvedla skupina.

Severní Korea odmítá obvinění z porušování lidských práv a tvrdí, že její občané jsou pod ochranou ústavy a obviňuje Spojené státy z toho, že oni jsou tím nejhorším porušovatelem práv na světě.

Sever však od doby, kdy v roce 2014 Spojené národy vydaly oficální zprávu o porušování lidských práv v KLDR, čelí bezprecedentnímu tlaku, aby si režim a svého vůdce, Kim Čong Una, který je zodpovědný za širokou škálu porušování lidských práv, udržel.

Sarah Son, ředitelka výzkumu TJWG, pózuje pro fotografie s obrázky, které ukazují podezřelá místa veřejných poprav v Severní Koreji. FOTO REUTERS

Členské státy Spojených národů vyzvaly v roce 2014 Radu bezpečnosti, aby uvažovala o postoupení Severní Koreje a jejího vůdce Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) za zločiny proti lidskosti, jak je uvedeno ve zprávě Komise o vyšetřování.

Komise tyranii podrobně popsala včetně velkých vězeňských táborů, systematického mučení, hladovění a poprav, což je srovnatelné se zvěrstvy nacistické éry, a spojila tyto aktivity s vedením KLDR.

Severní Korea zjištění tohoto vyšetřování odmítla a tlak na předvedení KLDR před tribunál zůstává částečně zpožděn kvůli námitkám Číny a Ruska, které mají v Radě bezpečnosti právo veta.

TJWG uvedl, že její projekt mapující lokality hromadných hrobů a poprav má potenciál přispět k dokumentaci, která by mohla podpořit tlak na odpovědnost a budoucí úsilí nastolit v KLDR spravedlnost.

Řekl, že popravy se provádějí v zajateckých táborech, aby podnítily strach a zastrašování mezi potenciálními útěkmi a že se popravy provádějí za zdánlivě drobné zločiny, včetně krádeže zemědělských produktů, jako je kukuřice a rýže.

Zpráva uvádí, že popravy se provádí ve vězeňských táborech, aby byl rozšířen strach mezi potencionálními uprchlíky a veřejné popravy jsou za zdánlivě drobné zločiny, včetně krádeží zemědělských produktů jako je kukuřice a rýže.

Kradení elektrických kabelů a dalších komodit z továren za účelem prodeje a distribuce médií Jižní Koreji jsou také činy hodné popravy, které jsou nejčastěji „vyřešeny“ zastřelením.

Svědectví také dokazují, že lidé mohou být ubiti k smrti, přičemž jeden dotazovaný sdělil: „Některé zločiny jim nestály za plýtvání kulkami.“

Vládní úředníci byli popraveni na základě obvinění z korupce a špionáže a byrokraté z jiných regionů byli nuceni to sledovat „jako odrazující příklad“, píše se ve zprávě.

[wp_ad_camp_1]


Přeběhlíci ze severu již dříve svědčili o tom, že byli svědky veřejných poprav a porušování práv ve věznicích.

 

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.