;

Sarah Son, FOTO REUTERS

SEOUL (Reuters) – Severní Korea provádí veřejné popravy na březích řek a na školních prostranstvích a na tržištích za činy, jako je krádež mědi z továrenských strojů, distribuce médií z Jižní Koreje a prostituce, uvádí středeční zpráva.

Zpráva, kterou vypracovala nevládní skupina v Soulu, uvádí, že mimosoudní rozhodnutí pro veřejné popravy jsou často ovlivňována „špatným“ rodinným zázemím nebo vládní kampaní, aby odradila od určitého druhu chování.

Dočasná justiční pracovní skupina (TJWG) uvedla, že její zpráva se zakládá na rozhovorech s 375 severokorejskými defektory z izolovaného státu za dobu dvou let.

Reuters uvádí, že nemohlo nezávisle ověřit svědectví přeběhlíků zmíněných ve zprávě. TJWG se skládá z aktivistů a výzkumníků v oblasti lidských práv a vede ji Lee Younghwanem, který v Severní Koreji pracoval jako advokát lidských práv.

Většinu svých finančních prostředků získává od Národní nadace pro demokracii založené v USA, která je zase financována Kongresem USA.

Cílem zprávy TJWG je zdokumentovat místa veřejných poprav a masového pohřbívání, o nichž skupina tvrdí, že se ještě nikdy  neuskutečnily, aby podpořily mezinárodní tlak na postavení před spravedlnost těch, kteří jsou za tyto zločiny proti lidskosti odpovědní.

„Mapy a doprovodná svědectví vytvářejí obraz o rozsahu tyranie, ke které po desetiletí docházelo,“ uvedla skupina.

Severní Korea odmítá obvinění z porušování lidských práv a tvrdí, že její občané jsou pod ochranou ústavy a obviňuje Spojené státy z toho, že oni jsou tím nejhorším porušovatelem práv na světě.

Sever však od doby, kdy v roce 2014 Spojené národy vydaly oficální zprávu o porušování lidských práv v KLDR, čelí bezprecedentnímu tlaku, aby si režim a svého vůdce, Kim Čong Una, který je zodpovědný za širokou škálu porušování lidských práv, udržel.

Sarah Son, ředitelka výzkumu TJWG, pózuje pro fotografie s obrázky, které ukazují podezřelá místa veřejných poprav v Severní Koreji. FOTO REUTERS

Členské státy Spojených národů vyzvaly v roce 2014 Radu bezpečnosti, aby uvažovala o postoupení Severní Koreje a jejího vůdce Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) za zločiny proti lidskosti, jak je uvedeno ve zprávě Komise o vyšetřování.

Komise tyranii podrobně popsala včetně velkých vězeňských táborů, systematického mučení, hladovění a poprav, což je srovnatelné se zvěrstvy nacistické éry, a spojila tyto aktivity s vedením KLDR.

Severní Korea zjištění tohoto vyšetřování odmítla a tlak na předvedení KLDR před tribunál zůstává částečně zpožděn kvůli námitkám Číny a Ruska, které mají v Radě bezpečnosti právo veta.

TJWG uvedl, že její projekt mapující lokality hromadných hrobů a poprav má potenciál přispět k dokumentaci, která by mohla podpořit tlak na odpovědnost a budoucí úsilí nastolit v KLDR spravedlnost.

Řekl, že popravy se provádějí v zajateckých táborech, aby podnítily strach a zastrašování mezi potenciálními útěkmi a že se popravy provádějí za zdánlivě drobné zločiny, včetně krádeže zemědělských produktů, jako je kukuřice a rýže.

Zpráva uvádí, že popravy se provádí ve vězeňských táborech, aby byl rozšířen strach mezi potencionálními uprchlíky a veřejné popravy jsou za zdánlivě drobné zločiny, včetně krádeží zemědělských produktů jako je kukuřice a rýže.

Kradení elektrických kabelů a dalších komodit z továren za účelem prodeje a distribuce médií Jižní Koreji jsou také činy hodné popravy, které jsou nejčastěji „vyřešeny“ zastřelením.

Svědectví také dokazují, že lidé mohou být ubiti k smrti, přičemž jeden dotazovaný sdělil: „Některé zločiny jim nestály za plýtvání kulkami.“

Vládní úředníci byli popraveni na základě obvinění z korupce a špionáže a byrokraté z jiných regionů byli nuceni to sledovat „jako odrazující příklad“, píše se ve zprávě.


Přeběhlíci ze severu již dříve svědčili o tom, že byli svědky veřejných poprav a porušování práv ve věznicích.

 

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.