Po historickém summitu se Kim Jong Un a Měsíc Jae-in zavázali k dosažení „korejského poloostrova bez jaderných zbraní“. Oba se plánují znovu setkat v květnu, aby dále diskutovali o snížení napětí.

Severokorejský vůdce Kim Jong Un v pátek na prvním interkorejském summitu překročil militarizovanou hranici své země s Jižní Koreou po více než 10 letech.

[wp_ad_camp_2]

Po dvou schůzkách mezi Kimem a jihokorejským prezidentem Moon Jae-inem vydaly obě země společné prohlášení, že Severní Korea bude pracovat na zbavování se jaderného zbraní na Korejském poloostrovu s dlouhodobým cílem „deklarovat ukončení korejské války.“

Co řekli lídři po setkání:

Moon řekl:

  • „Společnou výzvou je souhlas s tím, že Korejský poloostrov bude existovat bez jakéhokoli jaderného arzenálu – úplná denuklearizace. To je začátek pokračování v denuklearizaci poloostrova.“
  • „Toto je zlomový bod nového světového řádu a bez ohledu na to, zda jde o oblohu, moře nebo zemi, bude nepřátelství zastaveno.“
  • „Budeme pracovat společně, pan Kim a já, mít víru v sebe … a prostřednictvím horké linky spolu budeme poměrně často mluvit a nebudeme se vracet.“

Kim řekl:

  • „Není důvod, abychom spolu navzájem bojovali – jsme jeden národ.“
  • „Koreje budou pracovat společně na zajištění toho, aby se neopakovala nešťastná historie, v níž se mezikorejské dohody …vytratily hned po začátku.“
  • „Na naší cestě může být odpor, strach a frustrace, ale vítězství nemůže být dosaženo bez bolesti.“

‚Velmi pozitivní zprávy‘

Po summitu americký prezident Donald Trump na sociální síti Twitter prohlásil, že „korejská válka skončí!“

„Spojené státy a všichni jejich skvělí lidé by měli být hrdí na to, co se nyní děje v Koreji!“ napsal.

[wp_ad_camp_2]

Japonský premiér Shinzo Abe řekl, že Japonsko uvítalo summit mezi vůdci Severní a Jižní Koreje jako pozitivní krok a že očekává, že Pchjongjang podnikne konkrétní kroky k plnění svých slibů.

Japonsko zůstalo v úzkém kontaktu se Spojenými státy a Jižní Koreou nad tématem Severní Koreje, uvedl Abe a dodal, že Japonsko je „absolutně nevynecháno“ z procesu denuklearizace.

Kim Jong Un and Moon Jae-in face each other during a tree-planting ceremony (Reuters)

Rusko také ocenilo tento mezníkový summit jako „velmi pozitivní zprávu“, podle něhož byl přímý dialog na rozděleném poloostrově slibný.

„Dnes vidíme, že tento přímý dialog proběhl [a] má určité vyhlídky,“ řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Šéf NATO Jens Stoltenberg schválil schůzku a řekl, že je „povzbudivý“, ale varoval, že na řadu přijdou další výzvy. „Je to první krok, je to povzbudivé, ale musíme si uvědomit, že před námi je ještě spousta tvrdé práce,“ řekl Stoltenberg.

Kde se uskutečnil korejský summit?

Summit se konal v interkorejském mírovém domě v jižní části Společné bezpečnostní oblasti (JSA) mezi Severní a Jižní Koreou. JSA, také známý jako Truce Village of Panmunjom, je místem, kde se od roku 1953 odehrála všechna setkání mezi Severní Koreou a velitelstvím Organizace spojených národů nebo Jižní Koreou.

[wp_ad_camp_2]

 

Proč byl tento summit historický?

Kim je první severokorejský vůdce, který překročil jižní stranu JSA od doby, kdy v roce 1953 skončily boje korejské války. Severo a jihokorejští vůdci se předtím setkali jen třikrát v demilitarizované zóně. Poslední setkání se uskutečnilo v roce 2007, kdy se zesnulý Kim Jong II, který byl vůdcem Severní Koreje od roku 1994 až do své smrti v roce 2011, setkal s tehdejším jihokorejským prezidentem Roh Moo-hyunem.

O čem diskutovali?

Odstranění jaderných zbraní v Severní Koreji bylo v popředí zájmu a Severní Korea nyní souhlasila s denuklearizací. Od doby, kdy Kim převzal moc v roce 2011, Severní Korea provedla několik testů zbraní, z nichž jedna se týkala vodíkové bomby. Severokorejský vůdce minulý týden oznámil, že země pozastaví jaderné testy a testy raket na dobu neurčitou.

Co se bude dít dál?

Druhá schůzka mezi Korejemi je naplánována na květen, kdy se budou konat vojenské rozhovory, v jejichž rámci se bude dále diskutovat o snížení napětí. Korejský summit předcházel setkání Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který by se měl konat koncem května nebo začátkem června. Trumpova administrativa uplatnila přístup „maximálního tlaku“ vůči Severní Koreji a tím spíše očekává, že Kim se jednání zúčastní.

[wp_ad_camp_2]

Překlad: jena, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.