;

Klimatolog Gavin Schmidt z Goddardova kosmického výzkumného ústavu NASA a astrofyzik Adam Frank z univerzity v Rochesteru předložili hypotézu, že na Zemi mohly existovat starověké inteligentní civilizace navzdory tomu, že dosud nikdo nenalezl stopy jejich životní aktivity.

 

Ve své práci publikované v International Journal of Astrobiology se vědci nepokusili před lidstvem dokázat existenci jiných inteligentních forem života, ale pouze ukázat, že taková možnost existuje.

Předložená Silurianova hypotéza (pojmenovaná tak na počest Silurianů, inteligentních plazů z britské série sci-fi Doktor Who) je myšlenkový experiment, který má odpovědět na otázku, zda je možné najít důkaz o existenci rozvinutých civilizací, které vyhynuly před milióny nebo miliardami let.Schmidt a Frank ukázali, jaké stopy ve vzdálené budoucnosti by lidstvo mohlo zanechat v epoše antropocénu, kdy civilizace značně ovlivňuje biosféru.

Podle jejich názoru je hlavní geologickou stopou charakteristickou pro tuto dobu použití fosilních paliv. Kromě toho stopy existence lidstva zahrnují globální oteplování, erozi půdy, znečištění životního prostředí plastovým odpadem a používání jaderných zbraní.

„Jako průmyslová civilizace měníme hojnost izotopů, protože spalujeme uhlík, ale spalování fosilních paliv nás může ve skutečnosti zničit jako civilizaci. Jaké stopy by mohly zanechat takové průmyslové aktivity civilizace, která vyhynula před desítkami miliónů let?“ ptají se autory díla.

Upozorňují na vzniklý paradox. Civilizace, která může existovat po dlouhou dobu, by měla vytvořit udržitelné hospodářství, které nebude přetěžovat přírodní ekosystémy. Naopak viditelná geologická stopa může být zanechána pouze těmi civilizacemi, které rychle dosáhly vrcholu rozvoje a klesaly kvůli vyčerpání zdrojů a globálních změn v biosféře.

Siluriánská hypotéza tedy naznačuje, že geologické stopy podobné těm, které lidstvo zanechává nyní, lze nalézt, protože má daleko k cestě udržitelného rozvoje.

Pokud by tedy civilizace byla dostatečně rozvinutá, aby svou činností méně škodila planetě, zanechávala by na ní méně geologických stop.

Schmidt a Frank proto dospěli k závěru, že k nalezení stop potřebují důkladnější studie než ty, které byly doposud provedeny.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.