Skupina Elán sa ,,pochlapila”. Svojich fanúšikov rozdelila na dva tábory. Zverejnila totiž klip k piesni Bulvárne krysy, kde sa doslova obuli do bulvárnych médií. Posledná scéna vyrazila dych azda každému. Lavína kritiky sa spustila aj zo strany slovenských rádií, ktoré ich pieseň odmietajú hrať. 

[wp_ad_camp_2]

Skupina Elán napriek turbulentnému obdobiu, ktoré Slovensko zažíva, zverejnila klip, ktorý búra všetky hranice. Spevák kapely Jožo Ráž útočí na bulvárne médiá. Videoklip má byť akousi odplatou pre novinárov, ktorí o ňom píšu. ,,Bol som príliš dlho dobrý, nemajú ma preto radi, perom ničia za pár drobných obyčajní hnusní sm*adi,‘‘ spieva Ráž.

 

Jožo Ráž mieri v klipe na jedného z novinárov. Zdroj: youtube.com

Odkaz bulváru

Vo videoklipe sú zobrazené noviny, ktoré sa graficky podobajú na najčítanejší bulvár na Slovensku – Nový čas. V klipe je vyobrazená scéna, v ktorej sa spevák prechádza so ženou, novinár ich sleduje a následne je vypublikovaný článok. Jožo Ráž zrejme narážal na spomínaný denník. Minulý rok v lete práve Nový čas zverejnil článok, v ktorom boli fotografie zo stretnutia Joža Ráža s prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry Máriou Trstenskou. Ako uvádzal denník, Trstenská je pritom známou ,,firmou‘‘. Bola dozorovou prokurátorkou v kauze daňových podvodov podnikateľa Mariana Kočnera, ktorú riešila v jeho prospech. Tiež sa zaoberala prípadom Glance House, kde podala obžalobu na developera Róberta Číža za podvod. Samotnú Trstenskú vtedy sudca napomínal, pretože sa stavala do pozície obhajoby Kočnera, ktorý bol svedkom. Aktuálne neunikla pozornosti verejnosti aj tým, že sa spomína v Threeme.

[wp_ad_camp_2]

Elán zverejnil klip Bulvárne krysy, ktorý verejnosť kritizuje. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Koniec ich nezachránil

Verejnosť zostala doslova šokovaná najmä z konca videa. Skupina Elán si v klipe dala vyhľadať novinárov, ktorí o nich písali články. Tí nakoniec kľačia pred skupinou a Jožo Ráž mieri na jedného z novinárov zbraňou. Zrejme chceli koniec odľahčiť a tak prichádza Vašo Patejdl, a vystrelí na novinára vodnou pištoľou. Celé video sa pokúsili vysvetliť záverečným textom. ,,Tvorcovia si vysoko vážia a rešpektujú všetky osoby pracujúce v mediálnej oblasti, prinášajúce relevantné informácie so zreteľom na celospoločenské záujmy, skladba a klip sú namierené výlučne voči bulvárnym médiám, ktoré so serióznou žurnalistikou nemajú nič spoločné.‘‘

 

Záver klipu, ktorý sa snažil situáciu odľahčiť. Zdroj: youtube.com

Vražda novinára

Napriek vysvetleniu, verejnosť okamžite začala reagovať a pod videoklipom napísali niekoľko komentárov. ,,Síce chápem, že ide o bulvár, ale vydať niečo takéto zrovna, keď sa riešila tá vražda novinára, nebol veľmi dobrý nápad.‘‘

,,Vyrastal som s Elánom, poznal ich pesničky naspamäť do doby, než sa Ráž začal “kamarátiť” s Mečiarom a strkať hlavu do špinavej politiky. Toto dielo zapadne tak rýchlo prachom, ako rýchlo vzniklo. Škoda, že sa do tohoto gýču zamotal aj Vašo.‘‘

[wp_ad_camp_2]

Okrem negatívnych komentárov sa objavili pod klipom aj pozitívne reakcie. ,,Bomba. Naposledy ma tak v detstve nadchla pieseň Slovania. Nečakal som tak dobrý tvrdý zvuk. A na klipe som sa dobre zasmial. Prvýkrát, čo vidím pána Patejdla sa dobre zabávať. Som myslel, že je suchár. Na staré kolena ste zabodovali.‘‘

,,Elán majú pravdu,‘‘ napísal jeden z užívateľov pod videoklip.

Klip preveria

Video, ktoré pobúrilo verejnosť, si zobrala na paškál už aj Generálna prokuratúra. ,,Generálna prokuratúra SR medializovanú vec postúpi vecne a miestnej príslušnej Krajskej prokuratúre v Bratislave na preverenie,” uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

 

Elán rozdelil verejnosť na dva tábory. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Rádiá pieseň odmietajú

Na klip tvrdo zareagoval aj hudobný portál Hudba.sk, ktorý patrí do skupiny Zoznamu.Doteraz so skupinou Elán nemali žiaden problém. ,,Ak chcete čítať o poslednom albume Elánu, príznačne nazvanom Najvyšší čas, budete musieť informácie, rozhovory a recenzie hľadať inde. Po tomto počine sme sa rozhodli kapelu ignorovať. Všetkým príčetným fanúšikom odporúčame to isté, lebo toto je, napriek záverečnému disclaimeru, ďaleko za čiarou,‘‘ uviedol portál na sociálnej sieti.

Ku kritickým komentárom sa pripájajú takisto mnohé slovenské rádiá. Tie sa dokonca rozhodli pieseň Bulvárne krysy vôbec nehrať. „Fun rádio nebude vysielať pesničku Bulvárne krysy od skupiny Elán. Na webe Fun rádia sme klip zverejnili s tým, že je nevhodné takto vyjadrovať námietky voči práci bulvárnych novinárov. Špeciálne aj vzhľadom na to, že na Slovensku pred rokom prišiel kvôli svojej práci o život novinár,“ povedal programový riaditeľ Fun rádia Marek Mikúšek.

[wp_ad_camp_2]

Do vysielania neplánuje pieseň zaradiť ani Rádio Expres. Uviedol to z oddelenia PR Igor Guttler. Ako ďalšie sa pripájajú Rádio Vlna, Rádio Anténa Rock, Rádio Jemné, či Europa 2. „Spoločnosť Rádio Services nemá v pláne hrať tento singel od skupiny Elán. Žánrovo táto skladba nezapadá do žiadneho z našich rádií,“ zdôraznil hudobný dramaturg rádií Roman Juhás.

Rovnako nebudete počuť pieseň ani vo verejnoprávnom vysielaní. ,,Hudobná dramaturgia túto skladbu neplánovala zaradiť do vysielania, keďže typovo nie je vhodná pre formáty rozhlasových programových služieb Slovenského rozhlasu,‘‘ vysvetlila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

 

Rádiá odmietajú hrať pieseň Bulvárne krysy. Zdroj: TASR / František Iván

Ráž a jeho výroky

Tento klip ale nie je úplne novým slovníkom speváka Joža Ráža. Ten je známy rôznymi kontroverznými vyjadreniami, bol sympatizantom Vladimíra Mečiara. Na adresu expremiéra a šéfa Smeru-SD sa pred časom vyjadril, že ho má rád, a že mu fandí. Spomenul vtedy aj Roberta Kaliňáka, ktorého označil za osobného priateľa. Najviac ale verejnosti utkvela v pamäti situácia, kedy v roku 2012 hovoril pre časopis Instinkt o Číne ako o veľmoci, ktorá bude vládnuť. ,,Nie som žiaden rasista, ale Číňanov sa bojím – je ich strašne moc. Preto mám doma dve búchačky. Keď tu dorazí táto ázijská vlna, tak prvých štyridsaťpäť Číňanov odrovnám a posledné tri guľky si nechám pre seba a svoju rodinu,” povedal vtedy Ráž.

[wp_ad_camp_2]

O reakciu sme požiadali aj samotnú hudobnú skupinu Elán. Na naše opätovné otázky nereagovali.

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.