Ministerstvo obrany Ruské federace při komentáři informací o americké operaci na likvidaci vůdce teroristické organizace Islámský stát* Abú Bakra al-Bagdádího oznámilo, že za poslední dny v Idlibu nebyly zaznamenány žádné vzdušné útoky ze strany USA nebo koalice.

V neděli americký prezident Donald Trump potvrdil likvidaci vůdce Islámského státu al-Bagdádího. Podle něj během sobotní operace amerických vojáků se al-Bagdágí odpálil ve slepém tunelu. Navíc se teroristu podařilo rychle identifikovat.

[wp_ad_camp_2]

„Minulou sobotu a za poslední dny nebyly žádné vzdušné útoky v zóně deeskalace Idlib ze strany vzdušných prostředků USA nebo takzvané ‚mezinárodní koalice‘ zaznamenány,“ uvádí se v prohlášení oficiálního zástupce Ministerstva obrany Ruské federace, generálmajora Igora Konašenkova.

Ruská strana také uvedla, že neví o žádné spolupráci při průletu amerického letectva ve vzdušném prostoru Sýrie.

„Nevíme o žádné spolupráci při průletu amerického letectva vzdušným prostorem zóny deeskalace Idlib při zmíněné operaci,“ uvedl také Konašenkov.

Podle Konašenkova další „smrt“ vůdce teroristické skupiny Islámský stát Abú Bakra al-Bagdádího nemá žádný operativní vliv na situaci v Sýrii.

„Od okamžiku konečné likvidace IS syrskou vládní armádou s podporou ruského letectva na začátku roku 2018 další ‚smrt‘ Abú Bakra al-Bagdádího nemá absolutně žádný operativní význam na situaci v Sýrii nebo na akce teroristů, kteří ještě zůstali v Idlibu,“ uvádí se v prohlášení generálmajora.

[wp_ad_camp_2]

Likvidace Abú Bakr al-Bagdádího

Americký prezident Donald Trump dnes potvrdil, že se Spojeným státům americkým podařilo zlikvidovat vůdce teroristické organizace Islámský stát* Abú Bakra al-Bagdádího.

Prezident Donald Trump ve svém nedělním prohlášení uvedl, že terorista Abú Bakr al-Bagdádí byl zabit při operaci Spojených států na severovýchodě Sýrie. Při operaci nebyl žádný z amerických vojáků zraněn.

Vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí

V polovině srpna se objevily informace o tom, že byl vůdce teroristické organizace IS* těžce zraněn a následně upoután na lůžko. Fakticky však již teroristickou síť údajně neřídí.

Zdroj měl uvést, že al-Bagdádí byl zraněn už v červnu, a to během náletu iráckého letectva na syrskou vesnici, kterou kontroluje IS*. Útok cílil na poradu velitelů organizace. Několik teroristů zahynulo, ostatní, včetně al-Bagdádího, byli těžce zraněni.

Jak uvádí zdroj, do čela Islámského státu* radikálové, kteří nemají irácký původ, jmenovali Abú Usmána al-Tunisího, který, soudě podle přezdívky, je původem z Tuniska. Proti tomuto rozhodnutí vystoupili iráčtí extrémisté.

[wp_ad_camp_2]

Al-Bagdádí, pravým jménem Ibrahim Awwád Ibrahim Alí al-Badrí, se poprvé objevil na veřejnosti v červenci roku 2014, když z mešity v Mosulu, který obsadil IS*, vyhlásil vznik islámského chalífátu. Od té doby se v médiích několikrát objevovaly informace o jeho smrti. Zatím ale nebyly potvrzeny. V květnu irácké úřady uvedly, že al-Bagdádí žije a může se skrývat v syrském městě Chadžin.

*teroristická organizace zakázaná v Rusku

Zdroj: 1

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.