Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava, SEPS, koordinujúca a zabezpečujúca prevádzku slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy uskutočnila minulý týždeň test nábehu prenosovej siete z úplného výpadku. 

 

Test je realizovaný za účelom otestovania pripravených opatrení pre prípad, že by prišlo k výpadku v celom našom regióne. „V dôsledku čoraz náročnejších prevádzkových podmienok narastá riziko veľkých porúch, ktoré by mohli spôsobiť aj výpadok dodávky elektriny na rozsiahlych územiach Európy,“ vysvetľuje dôvod testov SEPS. 

Test bol už niekoľkým takýmto testom a aktuálny test prebehol podľa oznámenia SEPS úspešne.

Časť siete bola odpojená od prenosovej sústavy, izolovaná a jej prevádzka bola takmer v stave plného blackoutu, napríklad jednotlivé použité elektrické stanice boli napájané zo záložných diesegenerátorov alebo batériových systémov.

Pri rozbehu najskôr SEPS s partnermi zapli vodnú elektráreň Nosice pri meste Púchov, ktorá nepotrebuje pre nábeh vonkajšie napätie a podľa dostupných informácií má inštalovaný výkon 67.5 MW. Následne cez 110 kV siete ZSD a SSD bolo dodané externé napätie pre tepelnú elektráreň Nováky pri Prievidzi, čo umožnilo naštartovať jej druhý blok.

Po rozbehnutí bola elektráreň Nováky prifázovaná k pôvodnému ostrovu s elektrárňou Nosice. Následne bol otestovaný aj odber elektriny z tohto ostrovného systému spoločnosťou Fortischeme.

Ako posledný krok testu bol ostrov v 400 kV stanici Bošáca po synchronizácii pripojený k zvyšku slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, ktorá je samozrejme permanentne synchronizovaná s európskou kontinentálnou sústavou.

Test okrem otestovania navrhnutých postupov slúžil aj na meranie hodnôt jednotlivých parametrov v sieti, ktoré pri takomto nábehu zaznamenávajú výrazné výkyvy a pohybujú sa aj mimo parametrov daných normami. Zistené informácie môžu byť podľa SEPS užitočné aj pri zvládaní menších krízových a havarijných situácií ako úplný blackout.

 

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.