Od stredy 8. apríla platí na Slovensku obmedzenie pohybu osôb medzi okresmi, ktoré kontroluje polícia na hraniciach jednotlivých okresov. Podľa stredajších dopravných servisov, ktoré pravidelne ponúkajú viaceré rádia, situácia je v mnohých oblastiach krajiny kritická. Vodiči musia kvôli kontrolám na hraniciach okresov čakať v kolónach niekoľko hodín.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Na snímke kolóna počas kontroly v obci Budimír neďaleko Košíc 8. apríla 2020.

Zelená vlna Rádia Slovensko na svojom účte na sociálnej sieti Twitter informuje o hodinových zdržaniach na mnohých úsekoch ciest a diaľníc:

13:45: Na D2 v Bratislave pre kolóny priebežne uzatvárajú Tunel Sitina smerom na Most Lafranconi.

13:28: Za Kysuckým Novým Mestom smerom do Čadce je kvôli dopravnej nehode čiastočne blokovaný jeden jazdný pruh.

12:00 Korona kolóny – Policajné kontroly na hraniciach okresov spôsobujú kolóny so zdržaním v rádoch desiatok minút až tri hodiny po celom Slovensku.

11:20 Na diaľničnom hraničnom priechode Jarovce – Kittsee smerom na Slovensko sa zdržíte asi 20 minút.

10:41 Za obcou Sady nad Torysou smerom do Košíc sa zdržíte asi hodinu.

10:35 V Bratislave na D2 v Tuneli Sitina smerom na Malacky znížili rýchlosť na 40 km/h.

10:20 Na hraniciach okresov sa pre kontroly obmedzenia pohybu tvoria kolóny vozidiel, zdržíte sa niekoľko desiatok minút až pár hodín.

10:19 Na výjazde z Bratislavy do Rovinky, pri trafostanici sa zdržíte 2 a pol hodiny.

10:18 Na D2 pri Stupave smerom do Bratislavy sa zdržíte viac ako 3 hodiny.

10:10 Na vjazde do Ilavy z D1 sa zdržíte asi hodinu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

10:07 Na trase zo Šamorína do Bratislavy sa zdržíte asi 3 hodiny.

09:39 Na R1 pri Sliači sa zdržíte aspoň 15 minút obojsmerne.

09:30 Na výjazde zo Strážskeho do Vranova nad Topľou sa zdržíte asi hodinu.

09:21 Za Kysuckým Novým Mesto v smere do Žiliny, minimálne dve hodiny.

09:15 Na Dargove sa zdržíte asi hodinu v oboch smeroch.

09:01 Za Bánovcami nad Bebravou smerom na Trenčín sa zdržíte viac ako hodinu.

08:50 Na vjazde do Košíc z Nižného Klátova aj Malej Idy, podľa slov vodičov sa v kolónach čaká aspoň hodinu.

08:48 Pod Strečnom smerom do Žiliny sa zdržíte asi 45 minút.

08:42 Na vjazde do Bratislavy zo Senca po starej ceste sa zdržíte viac ako hodinu.

08:30: Na hraniciach okresov sa pre kontroly obmedzenia pohybu tvoria kolóny vozidiel, zdržíte sa niekoľko desiatok minút až pár hodín.

Na snímke aktuálna situácia v doprave pri Bratislave

O „paralyzovanej“ doprave v stredu informovala aj Slovenská televízia. „Na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Bratislavy sa tvoria rozsiahle kolóny. Vodiči sa musia pripraviť na niekoľkohodinové čakanie. Stojí sa už od Zelenča. Kamióny spočiatku boli odstavené predovšetkým v pravom jazdnom pruhu, momentálne zasahujú už aj do stredného. Súčasnú situáciu komplikuje aj to, že pri odpočívadle v Zelenči kamionista zo Slovinska v strednom pruhu narazil do osobného motorového vozidla. Nikto sa nezranil,“ dodáva RTVS.

Na snímke kolóna áut počas kontroly dodržiavania nariadenia v obci Budimír neďaleko Košíc 8. apríla 2020

 

Sulík: Z boja proti korone sme spravili fetiš

Predseda vládnej SaS Richard Sulík na kritickú situáciu na cestách reagoval v stredu na sociálnej sieti, keď ku videu s dlhými kolónami v okolí Bratislavy napísal, že „kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme, no pre 500 nakazených na koronavírus áno.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné.“

Sulík píše, že bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade proti šéfovi vládneho kabinetu Matovičovi nepomohli. „Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať. Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty (čo sme ani len nezakázali), stoja hodiny v zápche.“

Premiér Matovič: Nemám rád, keď si hráči vládneho tímu hrajú sebecké hry

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) pred 11. hodinou na sociálnej sieti reagoval zrejme na uvedený status Richarda Sulíka, keď napísal, že nemá rád, ak ľudia spomedzi hráčov koaličného tímu, „od ktorých v ťažkej situácii čakáte, že vám podržia chrbát“ si hrajú svoje sebecké hry.

„Neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme a postovať na FB svoje výplody mysle, je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné. Tým dupľom, že na rozdiel od obyčajných ľudí o dosť viac veľmi dobre vedia ako vážna v skutočnosti je naša situácia,“ dodal Igor Matovič.

Napriek svojmu nariadeniu a snahám občanom zabrániť sa presúvať ešte v pracovných dňoch, nielen počas Veľkonočných sviatkov, Matovič dnes zverejnil nasledujúci status, v ktorom poukázal na policajtov: „Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk … napriek tomu – nehaňme ich za to… Malo by to byť už v poriadku.“

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Draxler: Matovič klame

Podľa exministra školstva Juraja Draxlera pri Igorovi Matovičovi sme si zvykli, že „klame úplne bezostyšne“. „Ale toto je naozaj veľa. Od rána mu ľudia nadávajú dokonca aj na jeho FB profile, tak urobil čo, tento hrdina? Pokúsil sa všetko zvaliť na políciu, ešte má tu drzosť vyzývať ľudí, aby to policajtom nemali za zlé!“

„Vraj to trochu nezvládli, kontroly mali byť len námatkové. Pritom jeho vlastný minister vnútra o kontrolách v pondelok hovoril toto: „Na výstupe z okresu, kde budú hlavné ťahy, budú zastavovať každé jedno auto, respektíve je to naším cieľom, aby pohyb naozaj bol obmedzený čo najviac,“ vysvetlil minister Mikulec,“ pripomenul na sociálnej sieti Draxler.

 

Na snímke kolóny aút na ceste na horskom priechode Dargov medzi okresmi Trebišov a Košice – okolie v stredu 8. apríla 2020

 

Kaliňák: Čisté zúfalstvo Matoviča

Rovnaký postreh ako Draxler komunikoval v stredu aj exminister vnútra Róbert Kaliňák (Smer-SD). Podľa Kaliňáka ide o „úbohý pokus“ Matoviča zhodiť svoju neschopnosť a egomaniactvo na policajtov, ktorí iba plnia jeho pokyny.

„Toto nie je lídertsvo ale čisté zúfalstvo. Policajti si zaslúžia v týchto dňoch za ich nadprácu obrovskú vďaku, nie takéto obviňovanie,“ podotýka dlhoročný minister vnútra.

 

 

Polícia: Len si plníme úlohy

Polícia v reakcii na správy občanov a kritiku kvôli kolónam na cestách napísala: Netreba ani na tejto stránke rozpisovať o aktuálnej dopravnej situácii… Cestujte medzi okresmi iba, ak sa na vás vzťahuje výnimka a ak to je nutné.“

„Žiadame vás zároveň o pochopenie pre policajtov, ktorí vykonávajú kontroly. Policajný zbor si plní úlohy, ktoré dostal. V prípade akýchkoľvek zmien vás budeme informovať.“

Na snímke kolóny áut počas kontroly pri diaľnici R1 smerom z Nitry do Trnavy pri obci Šoporňa v stredu 8. apríla 2020.

 

Krajniak: Nehanbím sa za to, že som hlasoval za obmedzenie pohybu občanov

„Nehanbím sa za opatrenia o obmedzení pohybu občanov počas Veľkej noci“. Vyhlásil to dnes minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina, ktorý tak reagoval na veľké dopravné zápchy na Slovensku. Minister financií Eduard Heger z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) uviedol, že nikoho neteší, ak niekto musí tráviť hodiny v kolónach, ale „bojujeme s protivníkom, ktorý zabíja“.

Minister Krajniak uviedol, že Slovensko je momentálne jedna z troch krajín na svete, ktoré zvládajú z epidemiologického hľadiska situáciu s bojom proti koronavírusu najlepšie. „Najlepšie to, pravdepodobne, zvláda Izrael. A ten prijal na Paschu, čo je obdoba našej Veľkej noci, úplne tie isté opatrenia ako prijímame my. Ja som za tieto opatrenia na vláde hlasoval a nehanbím sa za to,“ povedal.

Myslí si, že ak sa podarí udržať čo najnižší stav nárastu počtu novonakazených cez Veľkú noc, tak po sviatkoch je možné sa začať baviť o tom, ako uvoľňovať prijaté opatrenia v boji s koronavírusom.

Minister Heger zákaz voľného pohybu zdôvodnil tým, aby sa zabránilo sociálnym kontaktom počas Veľkej noci. „Bolo veľké riziko, že cez Veľkú noci pri peknom počasí, pri voľne, by sme ľahko mohli vyhľadávať návštevy a stretávať sa. A pri návštevách je málo k tomu, aby sme dali dole rúško,“ tvrdil Heger.

Na snímke dopravné kolóny na diaľnici D1 pri Zelenči v dôsledku sprísnených kontrol v stredu 8. apríla 2020.

 

Šeliga: Verím, že Mikulec upraví rozkazy pre políciu

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga vyzval na Facebooku ku zachovaniu pokoja a rozvahy. „Áno, aj ja som hovoril o problémoch, ktoré prinesie sprísnenie núdzového stavu. Bolo to v čase rozhodovania – bol priestor na diskusiu, aj na kritiku. Dnes však toto opatrenie platí a všetci ho musíme rešpektovať. Viem, je to náročné, ako pre všetkých ľudí, ktorí stoja v kolónach, tak aj pre policajtov a vojakov, ktorí sú v službe.“

Aktuálnu situáciu podľa Šeligu určite vníma aj minister vnútra Mikulec. „Verím, že po jej vyhodnotení upraví rozkazy pre políciu. Som presvedčený, že nikto nechce nikomu škodiť alebo ho zdržovať, naopak každý sa snaží robiť si svoju prácu najlepšie ako vie. Určite sa behom pár hodín režim prispôsobí realite a polícia zmierni kontrolu, tak aby občania mohli aj v tejto ťažkej situácii zvládnuť cestu do práce, prípadne starostlivosť o dieťa, či cestu domov.“

„Dovoľte mi prosím byť aj mierne osobný. Som v politike krátko, vlastne som nováčik. No viem, že sme v napätej situácii, ktorá si vyžaduje mimoriadnu rozvahu a pokoj. Chcem preto apelovať na všetkých koaličných partnerov, aby zvážili slová a odkazy cez médiá. Verejnosť dnes potrebuje jasnú komunikáciu a signál našej jednoty v boji proti koronavírusu.“

„Občanov, príslušníkov polície a ozbrojených síl, ale rovnako aj našich koaličných partnerov chcem s veľkou pokorou požiadať o pokoj a trpezlivosť. Spolu to zvládneme!“ Dodáva Juraj Šeliga.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Blaha: Je to šialenstvo

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD komentoval situáciu s tým, že to, čo sa deje na slovenských cestách je priam šialenstvom. „Ľudia stoja celé hodiny v kolónach a sú zúfalí. A to všetko kvôli Matovičovi. Jeho rozhodnutie dnes označil za šialené aj Sulík a ospravedlnil sa ľuďom za to, čo sa deje v koalícii.“

Blaha uviedol, že by ho zaujímalo, ako sa dnes dostal do Bratislavy Matovič a ďalší ústavní činitelia. „Žeby na majáčiku? Plebs nech si pekne čaká v kolónach a oni sa budú prevážať ako papaláši na majákoch? Hej, hej, tak to funguje v každom fašizme – vojenská disciplína pre ľudí, sloboda pre papalášov.“

„Pre Matoviča sa z koronavírusu stala zámienka na terorizovanie Slovenska. Vždy mal v sebe fašistické panovačné sklony, spomeňte si, ako riadil stranu a zneužíval ľudí okolo seba na podvody, od Vandáka až po svoju matku. Dnes sa takto správa voči všetkým Slovákom – aby on mal pocit vládcu vesmíru, tak zneužíva koronavírus na fašizáciu Slovenska.“

Ľuboš Blaha si myslí, že ľuďom stačí viac dôverovať, robiť kampaň a poprosiť ich o spoluprácu. „Strašiť armádou, to môže napadnúť len psychopatovi. Tí, čo sa nepodvolia, aj tak Matovičovi ubzikli z Bratislavy včera pred nastolením výnimočného stavu. A tí ostatní, zodpovední len zbytočne trpia. A nie, drahí Matovičovi voliči, za toto fakt nemôže Fico.“

„Mimochodom, k čomu je to celé dobré? Policajti vodičom kontrolujú papiere, obchytávajú ich, používa sa to isté pero na podpisy vyhlásení – vírus sa môže šíriť ďaleko efektívnejšie, ako keby žiadne takéto kontroly neboli,“ konštatuje opozičný poslanec.

Na snímke policajná hliadka počas kontroly vodičov medzi Žilinským a martinským okresom v stredu 8. apríla 2020.

Beblavý: Som proti tomu, aby sa počas výnimočného stavu hádali premiér a vicepremiér

Ďalšie verejné nezhody medzi vládnymi lídrami Matovičom a Sulík okomentoval šéf mimoparlamentnej strany Spolu-OD Miroslav Beblavý: „Vždy som bol za transparentnosť, ale konečne som zistil, kde sú moje hranice: keď sa počas výnimočného stavu hádajú premiér a vicepremiér naživo na Facebooku, je to veľmi transparentné, ale ja som proti.“

Alojz Hlina z KDH dodal: „Igor Matovič potreboval niečo epické. Niečo veľké. Prišlo.“

 

Výzva polície

Bratislavskí policajti v stredu zverejnili video aktuálnej dopravnej situácie a vyzvali motoristov, aby cestovali iba v nevyhnutných prípadoch.

„Policajti vykonávajú zodpovedne na základe uznesenia vlády SR kontrolu občanov. Z uvedeného dôvodu sa na dôsledne kontrolovaných hraniciach Bratislavy s okresmi Pezinok, Malacky a Senec tvoria rozsiahle dopravné kolóny.“

„Vyzývame preto všetkých občanov, na ktorých sa nevzťahuje výnimka, aby cestovali len v nevyhnutných prípadoch a napomohli tak zmenšiť kolóny a odľahčiť vzniknutú dopravnú situáciu.“

Zdroj: HS.sk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.