Aby vyjádřili své rozhořčení nad znovuobnovením amerických sankcí proti Íránu, zákonodárci podpálili papírové podobizny amerických hvězd a pruhů, skandujíc: „Smrt Americe!“ Zatímco tato tři slova nejsou v prostorách íránského parlamentu ničím neobvyklým, je poměrně vzácné vidět na islámském poradním shromáždění hořící vlajku USA.

[wp_ad_camp_2]

Několik nekompromisních členů íránského parlamentu zapálilo papírovou vlajku USA spolu s kusem papíru symbolizujícím dohodu JCPOA (dohoda o nešíření jaderných zbraní) v reakci na oznámení Donalda Trumpa, že Spojené státy se z jaderné dohody z roku 2015 stáhnou. Svůj projev, který na začátku trochu klopýtl, podpořili výkřiky „Smrt Americe!“, zatímco nad jejich hlavami plápolala hořící vlajka USA.

[wp_ad_camp_2]

 

Ačkoli se podobné skandování čas od času v íránském parlamentu ozývá, podle Associated Press si přihlížející nepamatují, kdy naposledy v budově parlamentu hořela americká vlajka.

Mluvčí parlamentu Ali Larijani nazval Trumpa „egoistickým a amatérským politikem“, uvádí Mehr News.

„Trump nemá pro řešení problémů potřebnou mentální kapacitu.“ prohlásil Larijani, podle agentury Reuters.

Také se řečnicky tázal: „Jsou tato idiotická opatření pro zemi s nárokem na globální řízení tak ostudná, že se ho dokonce i spojenci snaží zastavit před jejich přijetím a převzít nad ním kontrolu?“

Americký prezident po dvou letech kritizování multilaterální dohody JCPOA, podepsané Íránem na jedné straně a USA, Ruskem, Čínou, Spojeným královstvím, Francií, Německem a Evropskou unií na straně druhé, oznámil, že Spojené státy odstoupí z íránské jaderné dohody. Učinil tak 8. května 2018. Dohoda přislíbila Íránu úlevu od sankcí výměnou za závazek, že se nebude dále podílet na rozvoji jaderného programu.

[wp_ad_camp_2]

 

Prezident nazval JCPOA „strašnou jednostrannou dohodou, která nikdy neměla být podepsána“ a naznačil, že je „vadná již v jejím samotném jádru“. Trump sliboval uvalení „rázných“ americkým sankcí proti Íránu.

Jeho přesná slova zněla: „Washington by nedovolil, aby měl režim skandující ‚smrt Americe‘ přístup k jaderným zbraním“.

Během svého prezidentství Trump opakovaně odsoudil Obamovu „neúspěšnou“ dohodu jako jednu z nejhorších dohod v historii. Německo, Spojené království a Francie se opakovaně pokoušely vést s USA dialog, aby dohodu zachovaly, před oznámením ministři zahraničí těchto zemí vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že smlouvu ctí bez ohledu na rozhodnutí Spojených států.

Inspekce, které provedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii, nejdůležitější orgán v této oblasti, opakovaně potvrzují, že Írán plně dodržuje JCPOA. Agentura trvá na tom, že Írán „podléhá nejpřísnějšímu jadernému dohledu na světě.“

[wp_ad_camp_2]

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.