;

Aby vyjádřili své rozhořčení nad znovuobnovením amerických sankcí proti Íránu, zákonodárci podpálili papírové podobizny amerických hvězd a pruhů, skandujíc: „Smrt Americe!“ Zatímco tato tři slova nejsou v prostorách íránského parlamentu ničím neobvyklým, je poměrně vzácné vidět na islámském poradním shromáždění hořící vlajku USA.

Několik nekompromisních členů íránského parlamentu zapálilo papírovou vlajku USA spolu s kusem papíru symbolizujícím dohodu JCPOA (dohoda o nešíření jaderných zbraní) v reakci na oznámení Donalda Trumpa, že Spojené státy se z jaderné dohody z roku 2015 stáhnou. Svůj projev, který na začátku trochu klopýtl, podpořili výkřiky „Smrt Americe!“, zatímco nad jejich hlavami plápolala hořící vlajka USA.

 

Ačkoli se podobné skandování čas od času v íránském parlamentu ozývá, podle Associated Press si přihlížející nepamatují, kdy naposledy v budově parlamentu hořela americká vlajka.

Mluvčí parlamentu Ali Larijani nazval Trumpa „egoistickým a amatérským politikem“, uvádí Mehr News.

„Trump nemá pro řešení problémů potřebnou mentální kapacitu.“ prohlásil Larijani, podle agentury Reuters.

Také se řečnicky tázal: „Jsou tato idiotická opatření pro zemi s nárokem na globální řízení tak ostudná, že se ho dokonce i spojenci snaží zastavit před jejich přijetím a převzít nad ním kontrolu?“

Americký prezident po dvou letech kritizování multilaterální dohody JCPOA, podepsané Íránem na jedné straně a USA, Ruskem, Čínou, Spojeným královstvím, Francií, Německem a Evropskou unií na straně druhé, oznámil, že Spojené státy odstoupí z íránské jaderné dohody. Učinil tak 8. května 2018. Dohoda přislíbila Íránu úlevu od sankcí výměnou za závazek, že se nebude dále podílet na rozvoji jaderného programu.

 

Prezident nazval JCPOA „strašnou jednostrannou dohodou, která nikdy neměla být podepsána“ a naznačil, že je „vadná již v jejím samotném jádru“. Trump sliboval uvalení „rázných“ americkým sankcí proti Íránu.

Jeho přesná slova zněla: „Washington by nedovolil, aby měl režim skandující ‚smrt Americe‘ přístup k jaderným zbraním“.

Během svého prezidentství Trump opakovaně odsoudil Obamovu „neúspěšnou“ dohodu jako jednu z nejhorších dohod v historii. Německo, Spojené království a Francie se opakovaně pokoušely vést s USA dialog, aby dohodu zachovaly, před oznámením ministři zahraničí těchto zemí vydali společné prohlášení, v němž uvedli, že smlouvu ctí bez ohledu na rozhodnutí Spojených států.

Inspekce, které provedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii, nejdůležitější orgán v této oblasti, opakovaně potvrzují, že Írán plně dodržuje JCPOA. Agentura trvá na tom, že Írán „podléhá nejpřísnějšímu jadernému dohledu na světě.“

 

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.