Láva ze sopky Kilauea na Havaji už zničila nejméně šestadvacet domů. Erupce dosahují do výšky více než 60 metrů a mají pokračovat. Láva se v okolí hlavní pukliny rozprostírá na 36 tisících metrech čtverečních.

[wp_ad_camp_2]
[wp_ad_camp_2]

S odvoláním na místní úřady a vědce o tom v pondělí informovala agentura AP. „Je to jako zuřivý Goliáš. Řvoucí motor letadla, když vzlétá nebo přistává. Ráno jsem se probudil a viděl třicetimetrový gejzír do nebe,“ říká Havajec Sam Knox.

Kilauea je řazena k nejaktivnějším sopkám na světě a je jednou z pěti na Havaji. Erupce z ní jsou pozorovány trvale po dobu pětatřiceti let. Naposledy se probudila ve čtvrtek, kdy se láva rozlila do ulice Mohala Street v obydlené oblasti. Rozsah škodna ostrově může ještě růst, varovaly úřady. „V systému je více magmatu… erupce bude pokračovat,“ upozornila zástupkyně americké geologické službyUSGS.

Ostrovem už také otřásala zemětřesení a evakuovat se muselo kolem 1 700 lidí z města Leilana Estates na jihovýchodním úpatí sopky. „Byl to moment paniky, protože to jediné, co jsem věděla bylo ‚v Leilani je láva‘,“ popsala pro CNN Jordan Sonnerová s tím, že od té doby ve svém doměnebyla a neví, kdy se do něj bude moci vrátit. „Je to těžké, protože všechno je tak nejisté,“ dodává.

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.