Vedení Středoevropské univerzity (CEU), založené americkým miliardářem maďarského původu George Sorosem, oznámilo, že do tří let opustí Budapešť, pokud do konce letošního roku nebude uzavřena dohoda mezi univerzitou a maďarskou vládou. CEU by se měla přesunout do Vídně, kde začne přijímat nové studenty už od září 2019.

Rektor CEU Michael Ignatieff uvedl, že univerzita činí tento krok kvůli nejistotě akademické svobody v Maďarsku.

„V Budapešti zůstaneme ještě tři roky, než skončí studenti, kteří na školu nastoupili letos. Uvidíme, co bude za tři roky. Není vyloučeno, že CEU bude provozovat více kampusů v Budapešti, ve Vídni a ve Spojených státech,“ připustil Ignatieff.

 

Rektor naznačil, že univerzita je z Maďarska v podstatě vyháněna. „Splnili jsme všechny nové požadavky, abychom mohli zůstat. Vláda však zatím nereagovala,“ řekl Ignatieff. Univerzita stále nedostala povolení k akreditaci jednotlivých odborů. „Studenti, kteří začali studovat v Budapešti, studia dokončí v Maďarsku,“ zdůraznil rektor.

Vláda Viktora Orbána zatím nepodepsala smlouvu, která by umožnila další působení CEU v Maďarsku. Zemi už kvůli tlaku vlády opustila Sorosova nadace Open Society Foundation. Paradoxně sám Orbán studoval koncem 80. let ve Velké Británii právě díky stipendiu této nadace.

Studenti univerzity a hnutí Momentum chtějí v pátek v Budapešti protestovat proti stěhování CEU.

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.