Federální soudce dne 29. listopadu zastavil příkaz Bidenovy administrativy, který nařídil očkování zdravotnických pracovníků covid vakcínou. Rozhodnutí se však týká pouze 10 států.

Povinnost, kterou začátkem tohoto měsíce vyhlásilo Centrum pro zdravotní péči a lékařské služby (Centers for Medicare & Medicaid Services, CMS), vyžadovala, aby se přibližně 17 milionů pracovníků nechalo očkovat, jinak jim hrozí výpověď.

CMS však nemá tak širokou pravomoc takový příkaz vydat, rozhodl americký okresní soudce Matthew Schelp (jmenovaný Trumpem).

„Žalobci pravděpodobně uspějí se svým tvrzením, že Kongres neposkytl CMS pravomoc vydat předmětné nařízení,“ napsal Schelp ve 32 stránkovém rozhodnutí, kterým vyhověl žádosti o vydání předběžného opatření.

„Kongres jasně nepověřil CMS, aby přijal tento politicky a ekonomicky rozsáhlý příkaz, který mění federalismus a posouvá hranice, což vyžaduje precedent Nejvyššího soudu.“

Žádost přišla od Missouri a devíti dalších států, které tvrdily, že příkaz pro zdravotnické pracovníky je nezákonný, částečně proto, že je svévolný a klamavý, což zakazuje zákon o správním řízení.

Schelp opakovaně souhlasil se stěžovateli a shledal, že příkaz byl svévolný a klamavý z několika důvodů, včetně toho, že CMS „postrádá důkazy prokazující, že stupeň očkování má přímý vliv na šíření COVID ve zdravotnických zařízeních, na něž se příkaz vztahuje“.

„Dnešní rozhodnutí je sice vítězstvím, ale čeká nás ještě mnoho práce,“ řekl novinářům republikán Eric Schmitt, generální prokurátor státu Missouri. „Dovolte mi, abych jasně řekl: můj úřad v tomto boji neustoupí. Budu i nadále na každém kroku tlačit na tyranské překračování pravomocí vlády, kterého jsme svědky, a to pokaždé a na všech úrovních státní správy.“

Rozhodnutí platí ve státech Missouri, Nebraska, Aljaška, Arkansas, Kansas, Iowa, Wyoming, Jižní Dakota, Severní Dakota a New Hampshire.

Přeložila tereza | Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.