Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Dovoz ruského obilí do EU prudce roste
  Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

  Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

 • JAG chytá další úředníci CDC
  JAG chytá další úředníci CDC

  JAG chytá další úředníci CDC

 • Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“
  Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

  Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

 • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

Související zprávy

 • Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….
  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

  Vtip, co není vtipem. Prosíme všechny očkované….

 • Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21
  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

  Zprávy od meldy 17.Q5.2Q21

 • Vtip, co není vtipem
  Vtip, co není vtipem

  Vtip, co není vtipem

 • Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…
  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

  Čo by ste mali vedieť o politike, alebo raz nám bude dobre…

Špeciálny report Russia Insider od účtovníctva Awara: Ruská ekonomika sa stáva silnejšou ako kedykoľvek predtým po uvalených sankciách. Roky 2014 – 2016

 • Ruská ekonomika sa prispôsobila dvojitému šoku zo sankcií a poklesu cien ropy
 • Podiel ropy a zemného plynu klesol pod 10% ale ukazovatele makroekonomiky zostávajú silné

[wp_ad_camp_2]

Podľa špeciálnej správy Russia Insider o ruskej ekonomike zadanej od firmy z Moskvy, Awara účtovníctvo (Awara Accounting), sa ruská ekonomika úspešne prispôsobila dvojitému šoku zo sankcií od západu a z poklesu cien ropy v roku 2014. Za celé tri roky sankcií sa ruské HDP zníčilo len o 2.3 %, ale silný výkon v roku 2017 naznačuje, že by mohol obrátiť kartu už počas jedného roka s očakávaným vzrastom HDP o 2 – 3 %. Priemyselná výroba ostáva stabilná od 2014 až do 2016 a navyše tento máj vzlietla o 5.3 %.

Prekvapujúce posilnenie, aj napriek pozadiu ďalšieho významného poklesu podielu ropy a zemného plynu, národnej ekonomiky. Správa dokazuje, že podiely ropy a plynu v HDP spadli pod 10 % (2015). Ten istý trend bol podporený datami z príjmov z rozpočtu krajiny, konkrétne z príjmov za energie počítajúc necelých 17 % (2016). Preto sa v správe sa zdôrazňuje, že je čas na opustenie predstavy Ruska závislého na uhlovodíkoch.

Celú správu od Awara účtovníctva s názvom Čo ťa nezabije, to ťa posilní – Ruská ekonomika 2014 – 2016, roky sankcie môžete nájsť tu.

 

Financie ruskej vlády zostávajú stabilné

Jedno z ďalších kľúčových zistení, ktoré nájdeme v správe je, že predpovedaná dlhová kríza západnými expertmi sa neuskutočnila.  Among other key findings, the report shows that the debt crisis predicted by Western pundits failed to materialize. Rezervy Centrálnej banky zostali takmer nedotknuté (v súčasnosti približne $400 miliárd) a štátne investičné fondy stabilné. Rozpočtový deficit ani raz nekresol pod -3.9 %, zatiaľ čo sa rozpočet vyrovnal za Q1 2017 zvýšeným vyberaním daní. Inflácia klesla na úroveň 4 % zatiaľčo nezamestnanosť sa držala nízko približne na 5 %. Toto všetko počas rokoch inflácie. Jediné zjavne negatívne údaje sa týkajú príjmu a spotreby ľudí: platy, disponibilný príjem a spotreba klesli o 10 % rovnako ako maloobchodné tržby, ktorých pokles bol 12.9 % naakumulovaný za tri roky. 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Avšak, demografické ukazatele sledujú opačný trend čo bude len pre blahobyt obyvateľstva. Väčšina hlavných demografických ukazovateľov momentálne zastáva najlepšie hodnoty. Narodenia a úmrtia dosiahli parity a počet ruských obyvateľov 146,8 milióna  je na súčasnu dobu veľmi vysoký.

 

 

2014 – 2016, Zvyčajný business to nebol, bola to vojna

Západné business média teraz s nechuťoou priznávajú, že ruská ekonomika sa zotavila, tento úspech chcú ale aj tak očierniť pomocou výrazov ako „rast zostáva anemický“ alebo „pomalý“. Predstierajú, že zmysel sankcií nebolo rozdrvenie Ruska a jeho uvrhnutie do masovej nezamestnanosti a chaosu, pripravujúc ho tak na zmenu režimu. Podľa drtivej väčšiny západných expertov  by prinajmenšom dramatický pokles cien ropy mal doraziť ruskú ekonomiku.

V podstate, sankcie reprezentovali vojenský akt.

Uvažujúc týmto smerom, hlavných strategických cieľov ruských geopolitických kunkurentov a ich zamýšľajúcich efektov, rozhodne nepoukazujú na anemický nonsens. Myslíme si, že situácia viac pripomína vyhlásenie víťazstva. Nedosiahlo nič viac ako stiahnutie opaskov na strane konzumentov. Žiadne ďalšie poškriabanie na brnení ruskej ekonomiky sa neobjavilo. Nielen že sa tým ničoho nedosiahlo, ale Rusko potvrdilo Nietzscheho maxima: „Čo ťa nezabije, to ťa posilní“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Áno, Rusko sa stalo silnejším ako kedykoľvek predtým, vďaka týmto trom rokom ekonomickej obrany. Dosiahlo bezprecedentnú postavenie štvornásobnej superveľmoci: priemyselná superveľmoc, poľnohospodárska, vojenská a geopolitická superveľmoc. Rusko má momentálne nejviac sebestačnú a diverzifikovanú ekonomiku schopnú produkovať čokoľvek vyrobiteľné vo svete. A Rusko je po prvýkrát v jeho histórií potravinovo sebestačné a súčasne exportujúc viac potravín ako kedykoľvek predtým

Rusko je teraz najrozmanitejším hospodárstvom na svete

V správe sa môžme dočítať, že Rusko má najrozmanitejšiu ekonomiku vo svete, narozdieľ od „plynová stanica pretvarujúca sa ako krajina“ propagandy. Rusko sa rozvíja ako priemyselná elektráreň, ktorá dosiahla pozoruhodnú diverzifikáciu svojej ekonomiky. Pravda je, že export stále zostáva nie moc rozmanitý, ale domáca produkcia je vysoko diverzifikovaná a krajina je prakticky sebestačná.

Často spomínané falošné zprávy, v ktorých sa píše, že Rusko pravdepodobne zlyhalo v modernizovaní a diverzifikovaní svojej ekonomiky (vyvrátené touto správou) tým, že ropa a zemný plyn dosahujú neprimeraného podielu na HDP a príjmov z daní, najmä vzhľadom na skutočnosť, že ropa a plyn tak väčšinou dominujú vývozu. Ale vec sa má tak, na jednej straje export z Ruska dosahuje minimálnej diverzifikácie, ale na druhej treba zohľadniť aj objem importu do Ruska, ktorý je jeden z najnižších vo svete v porovnaní s ich HDP. Čo znamená, že Rusko importuje tak málo? Domáca produkcia dosahuje väčšinu toho, čo sa aj zkonzumuje a investuje vrámci krajiny.

ri-3.png

Obrázok: Import tovaru a služieb ako podiel k HDP. Zdroj: Svetová Banka

 

V správe sa píše, že je to veľké zlyhanie epických rozmerov západných „expertov“ aby tvrdili, že ekonomika Ruska nie je diverzifikovaná kvôli nerozmanitému exportu (čo je relatívne malá časť ekonomiky celej krajiny). Ak by títo experti neboli tak leniví premýšlať tak by sa pozreli aj na druhú stranu rovnice – import a domácu produkciu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Pre viac detailov anglicky, sa môžete pozrieť zde.

 

Preklad: anna, Zdroj: (1)

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře