V Německu by mohlo při delším a rozsáhlejším výpadku proudu dojít k závažnějším nedostatkům zásobování, varuje Spolkový úřad pro ochranu obyvatelstva a pomoc při katastrofách.

Dopady by byly „katastrofální“, píše se v jednom pozičním dokumentu Spolkového úřadu pro ochranu obyvatelstva a pomoc při katastrofách (BBK), o kterém informují noviny mediální skupiny Funke.

Bonnský úřad vidí ve výpadku proudu „závažný distribuční problém pro důležité, zčásti životně důležité zboží.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Tak existuje potřeba nouzových plánů pro distribuci paliv, potravin a léků obzvláště na zemské a komunální úrovni. Podle dokumentu Spolkového úřadu je energetické zásobování v Německu „zásadně velmi jisté“ a má v porovnání se světem nejkratší výpadkové časy.

Spolkový úřad navíc chválí vzrůstající IT-bezpečnost a stoupající počet nouzových agregátů na výrobu elektřiny v Německu. Také proběhly v minulých letech početná cvičení týkající se výpadků proudu nebo energie. Přesto může i zde dojít k déle trvajícím a rozsáhlejším výpadkům proudu.

Jsou zmiňovány těžké přírodní katastrofy, ale také kybernetické útoky a fyzické útoky na zásobování proudem. „Takovéto události mohou vést ke zničení důležitých instalací v zásobování proudem“, uvádí se. „Pokud by k tomuto došlo, museli bychom počítat s výpadky proudu trvající dny, týdny nebo měsíce.“

Úřad uvádí seznam konkrétních scénářů v případě blackoutu: „Výtahy, topení a světlo by doma ihned vypadly. Také lednička v bytě nebo chlazení v supermarketech by byly okamžitě postiženy.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Dále se uvádí: “ Většina benzínových pump by nemohla nadále vydávat pohonné hmoty. V průběhu hodin by nemohly být nadále využívány telefony a internet. Lidé by se nedostali k hotovým penězům.“ Také lékařskou péči by bylo tudíž možno udržet pouze po krátkou dobu. „Po 24 hodinách by došlo k dalším omezením v nemocnicích a v zásobování vodou. Léčiva a lékařské produkty by nemohly být dále dodávány, nebo pouze v nedostatečném množství. Vakcíny a krevní produkty by se zkazily.“

Úřad je přesvědčen, že by byly postiženy téměř všechny obchodní oblasti. Při závažnějších výpadcích proudu by nebyla zajištěna komunikace mezi státem a kritickými infrastrukturami. Kritické infrastruktury jsou například zásobování energií, výživa a voda, jakož i oblast dopravy, telekomunikací, finančnictví a médií. Spolkový svaz energetického a vodního hospodářství (BDEW) si myslí, že je proti možnému blackoutu způsobenému kybernetickým útokem vyzbrojen. „Nebezpečí možných bezpečnostních hrozeb bereme velice vážně. Proto mají předběžná opatření pro IT-bezpečnost v energetickém hospodářství nejvyšší prioritu“, řekl hlavní vedoucí obchodu Stefan Kapferer novinám Funke.

překlad Andrea | zdroj: 9

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.